< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Znáte místo, kam se stěhujete?
Než začne velké stěhování, udělejte si „výlet“ do místa vašeho nového bydliště. Na živo si ověříte, jak se v novém prostředí cítíte. Pokud vám místo nebude z jakýchkoli důvodů vyhovovat, máte pořád ještě dost času celou akci zrušit a najít si vhodnější lokalitu. Horší by bylo zjistit tuto skutečnost až po kompletním přestěhování.
Nezbytné formality
V zemích Evropské unie sice platí volný pohyb osob, nic to ale nemění na faktu, že pro dlouhodobý pobyt na území cizího státu je třeba vyřídit jisté penzum dokumentů. Přinejmenším se musíte registrovat na patřičných úřadech. V některých státech však platí i povinnost zažádat si přímo o povolení k pobytu a pracovní povolení. Informujte se o těchto skutečnostech, ještě než odstartujete samotné stěhování. Vyřízení formalit může zabrat poměrně dost času.
Pojištění
Nezapomeňte si včas zajistit základní druhy pojištění. V závislosti na typu a délce pobytu v zahraničí se určují i pravidla pro uzavírání zdravotního a sociálního pojištění. Platí, že pokud z České republiky vycestujete na dobu delší 6 měsíců, můžete se z placení zdravotního pojištění v tuzemsku odhlásit. Tento krok jde ale učinit jen v předstihu, nikoli zpětně!
A co děti?
Mezinárodní stěhování je velkou zátěží pro vaše děti. Včas s nimi o tomto závažném kroku mluvte a snažte se jim dostatečně vysvětlit, proč jste se pro stěhování rozhodli a co jim to přinese. Dětem budete muset v zahraničí zajistit školní výuku. Přihlásit je můžete buď do vybrané zahraniční školy, nebo mohou navštěvovat školu zřizovanou ambasádou.