BYT

Na byty k pronájmu se mnohdy ozývají i desítky zájemců. Jak celý proces urychlit?

Hypotéka je již několik měsíců pro mnoho lidí naprosto nedosažitelná. Jednak je nyní potřeba mít našetřen alespoň základní kapitál a jednak jsou podmínky pro získání hypotečního úvěru přísnější, než tomu bylo například loni touto dobou. I z toho důvodu se nyní více Čechů obrací v otázce bydlení k pronájmu. Pro pronajímatele to ale znamená probrat se desítkami zájemců. Jak vybrat toho pravého a je potřeba řešit každého individuálně?

Buďte v inzerátu konkrétní

Prvním krokem k tomu, aby pro zájemce existovalo vůbec nějaké síto, je dobře napsat inzerát. Máte nějakou představu o tom, jak by měl váš potenciální nájemník vypadat? Napište to. Buďte konkrétní o cenách a o tom, jaké máte požadavky. Pokud si například nepřejete mít v bytě kuřáka, buďte hned od začátku upřímní. Ano, někteří se ozvou i přes vaše výslovné přání. Někteří však budou hledat tam, kde žádná podobná specifika nejsou.

Způsob komunikace

Situace se obrátila a o byty k pronájmu je velký zájem. Ve většině měst platí, že poptávka převyšuje nabídku a vy si jako pronajímatel můžete dovolit určit, s kým komunikovat budete a s kým ne. Berte proto v potaz, jakým způsobem s vámi zájemce komunikuje. Ať už po telefonu nebo e-mailem. Pokud se vám u někoho způsob komunikace nelíbí, neobtěžujte se ho zvát na osobní prohlídku. Ať chceme, nebo ne, telefonická nebo elektronická komunikace o člověku hodně vypovídá.

Zkraťte prohlídky

Osobní prohlídky bytu si ideálně plánujte do časových bloků. Přizpůsobujte je sobě, nikoli zájemcům. Soustřeďte je do jednoho nebo dvou dnů z týdne a na každého zájemce počítejte maximálně třicet minut. Víc opravdu nepotřebujete.

Nájemníky prověřujte

Jakmile vyfiltrujete vážné zájemce, prověřte si každého z nich. Podle rodného čísla lze zjistit, zda nemají aktivní nějaký dluh nebo zda nejsou v insolvenci. Požádat také můžete o doporučení od předešlého pronajímatele. Zajímat by vás také mělo, zda mají plnohodnotnou práci a jsou tedy schopni včas a řádně platit.

Profesionální správa nemovitosti

I když budete dodržovat výše zmíněné rady, je nutné počítat s tím, že výběr nájemníka a následná administrativa vám nějaký čas zabere. David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates upozorňuje, že dle jejich zkušeností je jedné nemovitosti potřeba věnovat více jak 70 hodin ročně, a to jen za předpokladu, že vyberete nájemníka, se kterým nejsou žádné další obtíže. „Od inzerce přes prohlídku a administrativu až po další komunikaci s nájemníkem nebo s úřady je opravdu potřeba počítat s tím, že inkasovat nájemné nejde jen tak. Správa nemovitosti vyžaduje čas a energii, nehledě na možná rizika. Majitelé nemovitostí však mohou vždy zvolit cestu profesionální správy nemovitosti. My si od nich v takovém případě nemovitost pronajmeme a spravujeme ji jako svou vlastní. Inzerujeme ji, pořádáme prohlídky a hlavně zájemce prověřujeme. Podle našich interních statistik jsou takto spravované nemovitosti výdělečnější a nestává se tak často, že by nájemník vypadl nebo neplatil.“

Související příspěvky

ITALSKÝ DESIGN V INTERIÉRU

redakce

Nový dům? RYKOS s.r.o. je správná volba

redakce

Nové trendy v koupelnách.

redakce

1 komentář

Věra 25. 10. 2022 at 11:21

My bychom už do malého bytu bydlet nešli. Já si teď řeším projekt bungalovu na klíč. Chceme totiž bydlet v něčem, co bude skutečně naše. Ty podnájmy jsou v dnešní době strašně přemrštěné, fakt mě to nebaví! A co se bude dít v příštím roce raději ani nechci vědět.

Diskuze je uzavřena.