BYT

DŘEVOSTAVBY ROB

V současné době dochází k pozvolnému nárůstu dřevěné výstavby. Přes rozsáhlou publicitu a postupně se rozvíjející znalosti vykazuje řada dřevostaveb závady, kterým se dá jednoduše předejít systémovým přístupem k projektování, k vlastnímu provádění stavby, kontrole a k budoucímu užívání stavby a její údržbě.

K napsání tohoto článku mě vedla ta skutečnost, že dřevostavba pomalu získává pověst nesolidní stavby. A to je škoda. Podívejme se do skanzenů, najdeme tam dřevěná stavení stará několik set let. A že vypadají bizardně? Kdo ví, jak budou vypadat za stejnou dobu naše současná, zděné či panelové, domy.

V tom, že dřevostavby získávají špatné jméno mě utvrdilo i nedávné setkání s mým kamarádem, s kterým jsme se neviděli několik let. Věděl jsem o tom, že u nich v rodině se mluvilo o tom, že by rádi měli nový domeček. Zeptal jsem se ho proto, zda už bydlí s rodinou v novém, jak tehdy uvažoval, v montovaném dřevěném domku.

„Ne“ odpověděl mi „ a v současné době váhám, zda není lepší postavit dům zděný. “

„To mě podrž, a já myslel, že máš vše už dávno promyšlené.“ byla moje reakce na jeho odpověď.

A můj kamarád začal vyprávět, jak jeho soused začal stavět novou dřevostavbu. Protože jeho dům měl stát na svahu s krásným výhledem na řeku, chtěl do obýváku velké, prosklené okno až na zem s tím, aby si výhledu patřičně mohl užít. Firma, která mu dům stavěla, neměla s tak velkým oknem žádný problém. Okno zabudovala, dům dokončila a předala. Po několika týdnech užívání se okolo okna začaly objevovat prasklinky, které se postupně zvětšovaly a zvětšovaly. Ke všemu se trhliny začaly objevovat i v rozích, kde se stýkala obvodová stěna domu s příčkou pokoje. Soused proto stavbu reklamoval u dodavatele. Majitel firmy přišel, řekl že dřevěná konstrukce váhu velkého okna neunese, že je to nevhodné řešení a že ho na tuto skutečnost v průběhu stavby informoval. Ale nebyla to pravda, na nic ho neupozornil. Po několika týdenních tahanicích si soused pozval odborníka na to, aby posoudil, na čí straně je pochybení a kde je pravda. Posudek byl jednoznačný. Potvrdil, že stavební firma použila chybnou technologii, ve snaze ušetřit náklady šetřila na materiálu v konstrukci opláštění domu a že chyba je tedy plně na straně dodavatele stavby. Neměla totiž ani dost zkušeností na to, aby tak velké okno upevnila do obvodové konstrukce domu odborně. Navíc projektová dokumentace nebyla dost podrobně zpracována, takže okno zasadily do obvodové zdi tak, jak to dělají běžně. Vyprávěl mi dál o tom, jak probíhala celá následná oprava a úprava čelní stěny domu, o tom, kolik úsilí a nervů ho to stálo, než bylo vše uvedeno do pořádku.

„Proto teď mám strach stavět ze dřeva. Po takové zkušenosti už dřevostavbám a  ani firmám nevěřím. Je jich jako hub po dešti a jak si mám vybrat tu správnou? Mám dřevo rád, ale cihla je přeci jenom cihla, Alespoň po mně něco zůstane.“ řekl.

„A proč se tvůj soused neporadil s konzultantem v tomto oboru?“ zeptal jsem se ho.

„Nikdy o něm neslyšel.“ odpověděl kamarád. „ Něco takového je?“

Tak jsem mu vysvětlil, že existují firmy, které se zabývají problematikou dřevostaveb na profesionální bázi. Jednou z nich je i moje firma DŘEVOSTAVBY ROB, která se zabývá konzultacemi v tomto oboru. Že tato firma vysvětlí stavebníkovi systém dřevostavby, co vše je možné postavit ze dřeva, jak se má k dřevostavbě chovat, čím a jak v ní topit, jak jí udržovat atd.. Ve svém portfoliu má několik prověřených stavebních firem, kvalitní projektanty a architekty, které může doporučit. Zajistí stavebníkovi grafickou studii domu a realizaci vybrané stavby. Na základě dohody pomůže i se stavebním povolením, státními dotacemi a s konečnou kolaudací. Pokud stavebník nemá peníze na celou stavbu (kdo má dnes jen tak několik miliónů v kapse), zajistí mu následné úvěrování projektu a pojištění majetku. Samozřejmostí je celkové finanční poradenství. V rámci tohoto finančního poradenství je budoucí stavebník seznámen s tím, zda je pro něj vhodné zatížit se úvěrem, nebo zda není vhodnější řešit bydlení jinou formou či v pozdější době. To je dobré, protože, když finanční poradce provede finanční audit rodinného rozpočtu (optimalizaci příjmů), může stavebník do budoucna i nějaké peníze ušetřit. A co je důležité, předejde tak zároveň i pozdějším finančním problémům. Prostě takové od A až do Z pod jednou střechou.

„No jo, ale takové poradenství něco stojí, že?“ na to můj kamarád.

„Ano, nic není zadarmo. Ale pokud se s firmou DŘEVOSTAVBY ROB“ dohodneš a společně dojdete až realizaci stavby, tak ti tvoje peníze vrátí. To snad stojí za úvahu, ne? Tak tu tvoji dřevostavbu ještě zvaž. Vždyť je to tak snadné. Zajdi ke mně do kanceláře a znovu se na to podíváme.“ řekl jsem mu, podali jsme si ruce a rozešli se.

Dnes již rodina mého  kamaráda bydlí v krásné, nízkoenergetické dřevostavbě. Když se sejdeme na kafe, vzpomínáme na to, jak jsme společně začali stavět jeho nový domov a jak vše proběhlo lehce a bez problémů. Ušetřil čas i peníze. A na tom správném místě!

 


www.drevostavby-rob.cz


 

 

Související příspěvky

Stěhování do zahraničí IV. – na co si dát pozor

redakce

Venkovní, vertikální nebo “normální”? Zvolte si ty pravé žaluzie pro vás

redakce

Jak efektivně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

redakce