BYT

Cotto – pizza mezi keramikou

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Cotto je italský název pro přírodní cihelnou dlažbu, používanou po staletí v celé jižní Evropě. Vznikla v době, kdy si ve Florencii první Eva dupla ve své primitivní kuchyni na podlahu z udusané hlíny a rozhodla se, že tohle už rozhodně uklízet nebude. Její šikovný muž tedy nacpal místní jílovitou hlínu do dřevěné formy a nechal jí usušit na slunci. Když pak vyklopil docela pěknou cihlu, zkusil ji ještě vypálit v peci.

 

Cotto dříve

Esteticky nosnými atributy keramické dlažby cotto byly vždy barva a tvar. Vysoké procento kysličníků železa v hlíně dlažby cotto vytváří okrový základ, který je charakteristický pro rodinnou atmosféru domů, a příjemný dokonce i v církevních stavbách. To, že každá dlaždice je tak trochu jiná, dodává výsledku žádoucí rustikální vzhled. Nevýhodou byla křehkost, měkkost a snadná nasákavost. Materiál byl také při tloušťce 2-3 cm značně těžký a manipulace s ním obtížná.

 

 

Cotto nyní

Tomuto typu dlažby a obkladů popularita neklesá, ba právě naopak. Díky tomu i novým technologiím a požadavkům na lepší vlastnosti vzniká jednoznačně nejužitečnější forma, a tou je imitace ze slinutých materiálů. V této moderní podobě získaly keramická dlažba a obklady cotto na tvrdosti a odolnosti. Navíc jsou i mrazuvzdorné, což oceníme hlavně my, suchozemci s drsnějšími klimatickými podmínkami. Co si ale zamilují všichni, je jejich nová úprava, která zamezuje nasákavosti, což v praxi znamená, že se podstatně méně špiní. Shrneme-li nové vlastnosti imitace cotto, zůstávají překvapivě jen ty kladné. A to jsme ještě nezmínili váhu. Dlažba se vyrábí v tloušťce 9 mm, takže je podstatně lehčí, čímž se rozšířila možnost jejího využití.

 

30 x 30 a co víc?

Stejně jako pizzu můžete obložit téměř čímkoli, když máte dobrý základ, keramickou dlažbu i obklady ve stylu cotto nově sestavíte do nesčetných variant. Ke klasickým formátům 15 x 30, 30 x 30 a šestihranům můžete vybírat z široké palety dalších rozměrů a odstínů, doplňkových prvků v podobě předělových stěn, zásobníků na vína, schodišť vcelku i zakončení zdí. Cotto je materiál, který má dar propojit stavbu se zahradou v jeden harmonický celek a navodit příjemnou středomořskou pohodu i ve vašem domě. Přestože se jedná o notoricky známý design, cotto se zcela pravidelně vrací do módy a nikdy nezevšední.

 

Keramické dlaždice COTTO prodává ASSO s.r.o. v cenách od 849 Kč do 2 417 Kč/ m2. Nabídku dalších dlažeb a obkladů najdete v showroomu v Biskupské 8, v Praze 1.

www.asso.cz

Související příspěvky

Profesionální hloubkové čištění koberců a podlah v Brně

redakce

Atlas referencí od Ekonomických staveb pomáhá při výběru rodinného domu

redakce

Mari tunos cafer

redakce