TIPY

Koronavirus nemovitosti nezlevnil. Chcete-li prodávat, není důvod čekat

Odborníci i laici téměř s jistotou očekávali, že jarní drakonická opatření vlády proti šíření koronaviru se promítnou do cen nemovitostí a zastaví strmé stoupání cen z posledních let. K poklesu cenu není důvod, bytů je stále málo a poptávka je enormní, říká realitní odborník z rodinné realitní kanceláře Jakub Kindl. Máte nemovitost, kterou byste rádi prodali? S prodejem neotálejte, i během druhé vlny pandemie se nemovitosti obchodují za vysoké ceny.

Nástup pandemie nového typu koronaviru zasadil realitnímu trhu na jaře tvrdou ránu. V reakci na nejistotu, kterou nová situace vyvolávala, se trh s nemovitostmi na dlouhé týdny zmrazil. Prodávající zastavili nabídku, prohlídky se odvolávaly a kupující stáhli poptávku. Chvíli se zdálo, že realitním transakcím nepomůže ani pozitivní zpráva o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tento stav ale netrval dlouho.

 

Covid-19 ceny nemovitostí nezměnil

„Už od dubna pozorujeme, že se realitní trh začal probouzet z chvilkového výpadku a obchody se začaly dávat do pohybu. Neuplynulo mnoho času a nabídka nemovitostí se celorepublikově rozrostla a ani o jejím složení nemůžeme říct, že by se nějak dramaticky změnilo. Dnes už jsme, dá se říct, zase v normálu. Úsudek mnohých odborníků, kteří očekávali pokles cen, se zdál být logický. Tahle teorie se ale nepotvrdila a to z jednoho prostého důvodu. Zahraniční klienti a čeští investoři sice na chvíli nákupy zastavili, ale na zastavení růstu cen bytů a domů to nestačilo. Příčinou je dlouhodobě omezená nabídka nemovitostí v České republice a dlouhá stavební řízení, která tempo růstu nové výstavby zbrzďují,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nemovitosti v oblasti Prahy, Berounska a středních Čech. Na trhu funguje 25 let a za tu doba už byla svědkem mnohých výkyvů včetně celosvětové finanční krize v roce 2008.

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že výkon české ekonomiky klesne v letošním roce vlivem koronavirové pandemie o necelých 7 %. To sice není dobrá zpráva oproti růstu vykázanému v předchozích letech, ale tento fakt sám o sobě nezapříčiní, že nemovitostí bude v Česku dostatek, nebo dokonce nadbytek. „Mnohé předpovědi dělané v době pandemie jsou plné emocí a nejistoty, co přinese budoucnost. To bohužel zakaluje úsudek a ne všechny prognózy tak musí být nutně založené na racionalitě. Samozřejmě do budoucna vyloučit pokles cen nelze, ale s ohledem na zkušenosti z jiných krizí a s přihlédnutím k současnému stavu je to nepravděpodobné. Proto klientům, kteří chtějí prodávat nemovitost, radím, aby to udělali bez odkladu.

Související příspěvky

Neplýtváte energií nevhodnými žárovkami? Podívejte se, proč zvolit LED technologii

redakce

Výrobce zahradního nábytku VLADEKO – vysoká kvalita za nízké ceny

redakce

Cena elektřiny, z čeho skládá a u koho zaplatíte nejméně?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.