TIPY

Koronavirus nemovitosti nezlevnil. Chcete-li prodávat, není důvod čekat

Odborníci i laici téměř s jistotou očekávali, že jarní drakonická opatření vlády proti šíření koronaviru se promítnou do cen nemovitostí a zastaví strmé stoupání cen z posledních let. K poklesu cenu není důvod, bytů je stále málo a poptávka je enormní, říká realitní odborník z rodinné realitní kanceláře Jakub Kindl. Máte nemovitost, kterou byste rádi prodali? S prodejem neotálejte, i během druhé vlny pandemie se nemovitosti obchodují za vysoké ceny.

Nástup pandemie nového typu koronaviru zasadil realitnímu trhu na jaře tvrdou ránu. V reakci na nejistotu, kterou nová situace vyvolávala, se trh s nemovitostmi na dlouhé týdny zmrazil. Prodávající zastavili nabídku, prohlídky se odvolávaly a kupující stáhli poptávku. Chvíli se zdálo, že realitním transakcím nepomůže ani pozitivní zpráva o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tento stav ale netrval dlouho.

 

Covid-19 ceny nemovitostí nezměnil

„Už od dubna pozorujeme, že se realitní trh začal probouzet z chvilkového výpadku a obchody se začaly dávat do pohybu. Neuplynulo mnoho času a nabídka nemovitostí se celorepublikově rozrostla a ani o jejím složení nemůžeme říct, že by se nějak dramaticky změnilo. Dnes už jsme, dá se říct, zase v normálu. Úsudek mnohých odborníků, kteří očekávali pokles cen, se zdál být logický. Tahle teorie se ale nepotvrdila a to z jednoho prostého důvodu. Zahraniční klienti a čeští investoři sice na chvíli nákupy zastavili, ale na zastavení růstu cen bytů a domů to nestačilo. Příčinou je dlouhodobě omezená nabídka nemovitostí v České republice a dlouhá stavební řízení, která tempo růstu nové výstavby zbrzďují,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nemovitosti v oblasti Prahy, Berounska a středních Čech. Na trhu funguje 25 let a za tu doba už byla svědkem mnohých výkyvů včetně celosvětové finanční krize v roce 2008.

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že výkon české ekonomiky klesne v letošním roce vlivem koronavirové pandemie o necelých 7 %. To sice není dobrá zpráva oproti růstu vykázanému v předchozích letech, ale tento fakt sám o sobě nezapříčiní, že nemovitostí bude v Česku dostatek, nebo dokonce nadbytek. „Mnohé předpovědi dělané v době pandemie jsou plné emocí a nejistoty, co přinese budoucnost. To bohužel zakaluje úsudek a ne všechny prognózy tak musí být nutně založené na racionalitě. Samozřejmě do budoucna vyloučit pokles cen nelze, ale s ohledem na zkušenosti z jiných krizí a s přihlédnutím k současnému stavu je to nepravděpodobné. Proto klientům, kteří chtějí prodávat nemovitost, radím, aby to udělali bez odkladu.

Související příspěvky

O výhodách i nevýhodách solárních panelů aneb Vyplatí se vám sluneční energie?

redakce

Kdo má saunu, bydlí v rodinném domě. Ba ne, to je mýtus!

redakce

Založení firmy nemusí být složité, když si necháte pomoci od odborníků

redakce