STAVBA

Odhalte tajemství stavebních expertů: jak se jednou provždy zbavit vlhkosti v domě

Představte si, že se právě chystáte na hory a poslední věc, která vám chybí, jsou lyže. Máte je uložené ve sklepě, aby nezabíraly místo. Ale když přijdete dolů a vytaháte lyže ven, zjistíte, že na stěně jsou už zase skvrnky plísně, které jste před měsícem úspěšně zlikvidovali.

Plíseň, které se nedá zbavit, značí jediné. Odněkud vám do sklepa prosakuje vlhkost a bude potřeba udělat radikálnější opatření, než jen likvidaci savem.

Možná jste už slyšeli o tzv. podřezávání zdiva, metodě, která se u rodinných domů často používá pro vylepšení hydroizolace. Po tomto řešení ale nemusíte hned sahat, hlavně tehdy, pokud se vám vlhkost objevuje jen na jednom nebo dvou místech. V tomhle případě vám bude stačit tzv. injektáž zdiva.

Injektáž zdiva: jednoduché řešení pro menší plochy

Tato metoda je založená na použití speciálního chemického přípravku, který proniká do pórů stavebního materiálu a vytváří voděodolný gel. Gel pak slouží jako bariéra a efektivně brání dalšímu pronikání vlhkosti. Injektáž zvládnete i sami. Stačí vám na to dobrá vrtačka a držet se základních aplikačních předpisů na obalu chemického přípravku.

Komplexní řešení vlhkosti: drenážní systém a vsakovací jímka

Pokud je problém s vlhkostí v celém sklepě, nejspíš budete potřebovat vybudovat drenážní systém a vsakovací jímku. Než ale začnete kolem domu kopat, nechte si udělat hydrogeologický průzkum. Díky němu zjistíte, jaké je na pozemku podloží a kde se voda bude nejsnáze vsakovat. Hydrogeolog vyvrtá na pozemku několik sond, provede geofyzikální měření a porovná je s daty, které zná z okolí. Tak zjistí, kde by bylo nejlepší umístění pro vsakovací jímku. Podle toho navrhne ideální vedení drenážního potrubí. Na vás pak bude zařízení realizace. Nejlepší je samozřejmě přenechat ji odborníkům. Ale abyste věděli, co se bude dít, máme pro vás krátké shrnutí.

V místech, kde povede drenážní systém, bude potřeba udělat výkop, který musí být v hloubce minimálně 30 cm pod základy. Jeho stěny byste měli obložit geotextilí, aby se nebortily. Geotextilie se zasype štěrkem a teprve na ten se pokládají drenážní trubky, které se zahází zeminou. Abyste měli jistotu, že je dům opravdu dobře izolovaný, doporučujeme ještě navíc stěny obložit nopovou fólií. Ta se pokládá nopky směrem ke stěně a má za úkol zajistit proudění vzduchu kolem stěny stavby. Díky tomu se neustále odvádí vlhkost a stavba průběžně vysychá. Aby byla nopová folie funkční, musíte ji řádně upevnit a zakončit nahoře lištou. Ta zabrání zanášení nečistot a chrání fólii před deštěm.

Jak vidíte, boj s vlhkostí nemusí být složitý, a teď už víte, jak na to. Nezapomeňte, že investice do správné hydroizolace je investicí do dlouhodobého zdraví a pohodlí vašeho domova, takže je dobré začít to řešit co nejdřív.

Související příspěvky

Máte zájem o tradiční, ale přesto kvalitní dřevěná okna? My vám je nyní představíme!

redakce

Tepelné izolace „na míru“ prostoru !

redakce

Dáváte zrovna dohromady projekt nové výrobní haly? Známe spolehlivé řemeslníky

redakce