STAVBA

Dobře postavená terasa ze dřeva vydrží skutečně dlouho

Ne každý majitel zahrady má terasu. Jedná se totiž o finančně náročnou záležitost, do které se ovšem takřka vždy vyplatí investovat.

Když už ne pro možnost trávit na jaře a v létě chvilky pohody před svým domem, tak alespoň pro zvýšení ceny pozemku.

Správný materiál musí něco vydržet

Vzhledem k tomu, že se každá terasa celkem logicky nachází ve venkovních prostorách, musí být dostatečně odolná na to, aby vydržela nejen dlouhodobý nápor slunečního záření, ale také vody ve formě rosy, a hlavně deště.

Z toho důvodu se často používají pro terasové podloží materiály typu beton a přírodní kámen. Hodně toho vydrží. Jejich vizuální kvality však nejsou pro celou řadu zájemců o venkovní posezení dostatečně přesvědčivé.

I proto existuje stále mnoho lidí, kteří dávají raději přednost klasice ve formě dřeva. Dřevo se pro venkovní konstrukce používá již odnepaměti, a proto není špatnou volbou ani pro tvorbu terasy. Ta se však musí postavit skutečně dobře.

Mírný sklon

Zásadní je v tomto případě sklon. Ten nemusí být kdovíjak velký, stačí jen 10 mm na každý metr délky terasy. Sklon je podstatný pouze z jednoho jediného důvodu, a sice pro bezproblémový odtok vody.

Hlavně dřevěné terasy bez střechy by se nikdy neměly stavět rovné, jinak mohou začít poměrně rychle degradovat. Při drobném sklonu voda odteče a terasová prkna rychle uschnou. Patřičného efektu je možné dosáhnout kupříkladu pomocí vhodných rektifikačních terčů.

Správné podložky

Pro zachování dobré kondice terasy ze dřeva mohou přispět mimo jiné také distanční podložky na terasy. Jejich prací je udržovat desky v mírném rozestupu, díky čemuž se mezi nimi nezačne usazovat voda. Ta by mohla z dlouhodobého hlediska znamenat značné problémy.

Stejně jako rektifikační terče, tak i terasové podložky si může každý zájemce koupit v e-shopu Gardina https://www.gardina.cz/terasove-distancni-podlozky/. Obojí je k dostání za rozumné peníze.

Související příspěvky

Využití OSB desek téměř nezná mezí

redakce

Pro moderní ploty jsou stále častěji využívány plotové dílce

redakce

ULTRA THERM – sytém pro nízkoenergetické či pasivní domy

redakce