INSPIRACE

Rekonstruujeme obývací pokoj – rady pro vkusné bydlení

 

Obývací pokoj je ústřední místností každého bytu nebo domu. Schází se zde celá rodina, pořádají se rodinné oslavy, hostí návštěvy a relaxuje po práci. Dejte mu proto tu správnou péči a investujte do kvalitní rekonstrukce.

 

Nebojte se využít služeb profesionála

Před rekonstrukcí si pozvěte na pomoc bytového designéra, který vám poradí a dokonale zrealizuje vaše představy i tajná přání. Obývací pokoj je velice komplikovanou a finančně náročnou místností na přestavbu. Designér vám pomůže správně rozložit také peníze. Za některé věci se zkrátka nevyplácí utrácet a do jiných je třeba investovat více, než si myslíte. Pokud odbornou pomoc využít nechcete, řiďte se alespoň následujícími radami.

 

1. Začínejte od podlahy

Je-li třeba nová podlaha, vyměňte ji při té příležitosti v celém bytě nebo alespoň v rámci jednoho podlaží. Místnosti se tak opticky sjednotí a získají vkusný vzhled. S tímto zásahem jste možná v rozpočtu nepočítali, ale vyplatí se využít například půjčky na bydlení. Nová podlaha vám to vrátí v podobě snadné údržby i dlouhé životnosti. Do vytížených prostor se nejvíce hodí marmolea, plovoucí nebo lité podlahy.

 

2. Nepřehánějte to s barvami

Nešvarem českých domácností jsou místnosti vymalované každá v jiné barvě, což budí dojem nerozhodnosti. Použijte raději jednu barvu, kterou zopakujte v podobných odstínech i ve zbylých místnostech. Spíše než s barvami na stěnách si potom pohrajte s barevnými dekoracemi, které lze časem snadno vyměnit za jiné.

Dbejte také na to, aby obývací pokoj vyzníval pozitivním dojmem. Nemá-li dost přirozeného světla, použijte v něm světlé tóny.

 

3. Dva různé dekory a dost

Snažte se v pokoji sjednotit materiály i dekory. Kombinace masivu a lamina není příliš šťastná, a to ani nábytek ve stylu „každý pes, jiná ves“. Obložka dveří, dveře, podlaha, konferenční stolek – všechno se počítá. Bytoví designéři radí, abyste si zvolili maximálně dva dekory, které doplníte jednou barvou na stěnách. Výsledek bude vypadat promyšleně a hlavně vkusně.

 

4. V minimu ozdob je krása

Každý doplněk do bytu dobře zvažte. Měl by to být designový kousek ke zkrášlení, ne lapač prachu. Ideální je investovat do kvalitního nábytku, který se sám o sobě stane dekorací. Začněte například centrální pohovkou. Nešetřete na ní, aby byla nejen krásná, ale i kvalitní a pohodlná. Řadu sedaček dnes nakoupíte na splátky. Měsíčně splácíte pár set korun a ještě ušetříte na nepraktických hloupostech.

 

Nakonec nezapomeňte na rostliny, které domov zútulní a rozveselí temné kouty nebo výklenky.

 

 

Související příspěvky

Konec obav z chytré domácnosti

redakce

Jsou utěsněné domy dobré pro naše zdraví?

redakce

Zvětšete opticky svou malou místnost

redakce