DŮM

Revoluce v designu kachlových kamen

Vhodných způsobů vytápění rodinných domů stavěných v nízkoenergetickém standardu není na výběr nijak moc. Vzhledem k malé tepelné ztrátě takových objektů je nutné zdroj velmi dobře regulovat už od minimálních výkonů blízkých 1 až 2 kW a to je u mnoha tradičních zdrojů tepla problém. Ne tak u kachlových kamen stavěných moderními technologiemi…

Jestliže si někdo ještě dnes stále myslí, že kachlová kamna jsou zastaralý způsob vytápění nebo se svým designem nehodí do moderních novostaveb, bude po návštěvě stránek www.kompaktnikamna.cz pravděpodobně velmi překvapen. Nový projekt firmy TEMR – HOŘÁK s.r.o., více než 12ti-letou praxí prověřeného dodavatele zakázkových řešení vytápění krby a kachlovými kamny, dává jasný signál všem, kteří hledají úsporný systém vytápění, že kachlová kamna tu jsou v nebývalé formě.

Výkon pro nízkoenergetické domy

Kompaktní kamna jsou nabízena prozatím ve dvou designově moderních řadách DIVA a Quadra, v průběhu několika týdnů přibude i tradičnější Bohemia. Ve všech případech jsou topidla vybavena špičkovými spalovacími litino-šamotovými komorami BURNET s účinností až 86% a vysoce akumulačními výměníky stejného výrobce. Díky vhodné kombinaci akumulačních materiálů jako je šamot a šedá litina je dosahováno vysokého komfortu až 10ti hodin topení na přiložení jedné dávky kusového dřeva. Díky tomu jsou kompaktní kamna skutečně funkčním prvkem vytápění, protože umožňují trvalý provoz zcela bez přítomnosti obsluhy. Jejich vysoký okamžitý výkon je díky pomalému a příjemnému sálání pláště (takzvané „měkké teplo“ bez přepalování a víření prachu) rozložen rovnoměrně na celou dobu akumulace a hodinově tedy dosahuje minima 1 kW a to při stále nezměněné účinnosti (!). Kamna tak mohou trvale pracovat v ideálním provozním režimu, což je např. velký rozdíl oproti kotlům na tuhá paliva, které jsou díky své přímotopné funkci velmi závislé na množství vzduchu určeného pro spalování. V praxi to potom vypadá tak, že je na dům se ztrátou 6 kW dimenzován kotel 9 kW a je trvale „podtápěn“. Spalovací teploty jsou velmi omezeny, jeho účinnost je tak radikálně snížena a následuje vysoká míra zanášení spalinové cesty, riziko komínového požáru, dehtování a kotel je za 10-15 let zcela zničen. Samozřejmě jsou při takovém provozu řádově vyšší i emise škodlivin.

Zcela originální design

Protože kompaktní kamna kladou velký důraz na kvalitu jejich designu, svěřil výrobce pilotní řadu DIVA do odborných rukou. Tvar a vzhled kachlového pláště je dílem studia DIVAN design, konkrétně osoba M.A. Ivana Dlabače, designéra oceněného národní cenou za design aktuálně vedoucího atelieru průmyslového designu VŠUP v Praze. Kamna DIVA jsou složena z originálních velkoplošných keramických kachlů s jedinou spárou v rádiusu. Tím je dosaženo maximální efektivity při jejich výrobě (pouze dva modely kachlů na celá kamna) a dokonale nadčasového vzhledu. Oblý roh je příjemněji vnímán v prostoru interiéru a zároveň lépe sálá teplo všemi směry, stejně jako kamna válcového půdorysu.

Více o kompaktních kamnech, principu jejich funkce i designovém řešení naleznete na www.kompaktnikamna.cz

 


www.kompaktnikamna.cz


 

.

Související příspěvky

VORLÍČEK-PLAST, s.r.o. – spolupráce s nimi se vyplatí

redakce

Jak vypadá bydlení v žádaných pražských lokalitách?

redakce

MAGMARELAX® vás ochrání před ohněm, hlukem a ještě šetří!

redakce