Plastová okna mají ve srovnání například s těmi dřevěnými mnohem nižší nároky na údržbu. I přesto je nutné pravidelnou péčí dbát na to, aby si co nejdéle zachovala své původní vizuální i funkční vlastnosti. Právě z toho důvodu jsme pro Vaši potřebu vytvořili exkluzivní speciál o právě tom, jak plastová okna všestranně udržovat.
V několika dílech se dozvíte nejen základní věci jako jak k oknům přistupovat či nepřistupovat, jak je čistit, ale dozvíte se i, jak řešit problémy s rosením, jak efektivně větrat a předcházet tak nepříjemné vlhkosti či plísním a dokonce také to, jak udržovat takové záležitosti, často úplně opomíjené, jakými jsou kování nebo těsnění.
V několika dílech se dozvíte nejen základní věci jako jak k oknům přistupovat či nepřistupovat, jak je čistit, ale dozvíte se i, jak řešit problémy s rosením, jak efektivně větrat a předcházet tak nepříjemné vlhkosti či plísním a dokonce také to, jak udržovat takové záležitosti, často úplně opomíjené, jakými jsou kování nebo těsnění.
Díl 1. Obecné zásady pro údržbu a manipulaci s plastovými okny
- K povrchovému čištění plastových oken používáme výhradně prostředky k tomu určené. Jedině ty totiž okno nemohou jakýmkoliv způsobem ohrozit či ho dokonce porušit.
- Vyhýbáme se povrchovému poškození oken, mimo jiné i manipulací s otevřeným ohněm v jejich blízkosti.
- Manipulaci s okenní kličkou provádíme vždy a pouze při zavřeném okně.
- Jednou za čas je potřeba zkontrolovat, případně i dle potřeby vyčistit okenní odvodňovací kanálky.
- Pohyblivé části kování je potřeba alespoň jednou za rok pečlivě promazat několika kapkami oleje, aby se pohybovaly pokud možno tiše a hladce. Pro tyto účely můžete použít například olej do šicího stroje. Přesto je však vždy lepší ponechat údržbu či alespoň volbu vhodného přípravku odborníkům, které naleznete i mezi námi.
- Rovněž gumové těsnění je třeba alespoň jednou ročně ošetřit silikonovým olejem.
- Plastové profily nesmí být vystaveny teplotě vyšší než 70 °C. Tato zásada platí samozřejmě i v opačném případě. Klíčové by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
- Pravidelně také kontrolujeme těsnost mezi křídly a rámem, při zjištění závady necháme neprodleně vyměnit těsnění.
- Provádíme pečlivé, pravidelné kontroly úchytných šroubů a kování.
- Dále také očišťujeme rámy oken, pro to je možné použít běžné saponátové přípravky do domácnosti i specializované čistící prostředky vyvinuté přímo na údržbu plastových oken. Ty poslouží nejlépe, odstraní i silné znečištění a při jejich používání můžete mít jistotu, že svým oknům nemůžete jakkoliv ublížit.
- Zásadně nepoužíváme žádná organická rozpouštědla, přípravky s tzv. abrazivními přísadami nebo jakýmikoliv kyselinami. V případě jejich použití hrozí totiž nenávratné poškození rámu.
- Plastová okna nepoužíváme jako prostředek k upevnění, podložku nebo odkladovou plochu, neopíráme se o ně, nevystavujeme je nárazům a podobně.
- Rámy nikdy nečistíme nasucho, vyhneme se tak poškrábání jejich povrchu. Nemluvě o kartáčích nebo drátěnkách. Kromě toho při suchém čištění vzniká statická elektřina.
- V případě, že se povrch okenního rámu poškrábe, k jeho přeleštění můžeme použít ovčí vlnu. Tento postup však nelze aplikovat na okenní rámy s akrylovou fólií, imitací dřeva nebo povrchovou úpravou. V takovém, koneckonců i v prvním případě, je vždy lepší obrátit se na nás.
- Rámy nenatíráme, nepřetíráme, nelakujeme, nebrousíme aj.
- Zbytky ochranných fólií z oken je potřeba odstranit do prvního měsíce ode dne montáže.
- Možné zbytky malty po případné stavební činnosti je nutno z oken odstraňovat velice opatrně a rozhodně ne nasucho. Maltu vydatně smáčíme vodou s trochou tekutého mycího prostředku a postupně smýváme.
- Dbáme také na dostatečné větrání všech místností, v opačném případě vzniká nadměrná vlhkost vzduchu jeho nedostatečným pohybem a důsledkem mohou být nejen nepříjemné vlhkosti, ale i plísně.
- Prvních pět mytí skel je doporučeno provádět pouze čistou vodou. Dále postupně přecházíme na doporučené, výše uvedené způsoby čištění.
Kterými přípravky lze efektivně zamezit tvorbě statické elektřiny?
Čím snížit sklon k celkovému zašpinění oken? Jak konečně odstranit černé šmouhy z gumového těsnění? Kterými přípravky je možné omývat a leštit skla? Jaké materiály pro otírání oken volit? Tyto a další doplňující informace se dozvíte v dalších dílech.
Záleží pouze na Vás, zda tyto zásady dodržujete nebo dodržovat budete, ale mějte na vědomí, že záleží z té největší části především na Vás, nakolik a jak dlouho Vám budou naše produkty sloužit.
Nevíte si s údržbou svých oken rady? Některé z uvedených preventivních služeb si můžete objednat přímo u nás. Neváhejte a svěřte se do rukou našim ochotným odborníkům.