DŮM

Jak dostat přírodní světlo do všech místností v interiéru?

Dostatek přírodního osvětlení v interiéru celé domácnosti je v moderní architektuře velmi důležitou součástí. Právě přírodní světlo je nejpřirozenější pro naše oči a také je zdarma, takže pomáhá šetřit náklady na provoz domácností. Právě proto moderní architektura v současnosti stále více využívá velká okna nebo celé prosklené stěny, aby přísun přírodního svitu byl co největší. Všechny místnosti ale nemohou být osvětleny jen okny. Například chodby, předsíně nebo i koupelny a WC mají buď okna nedostatečně velká, nebo žádná. Jak dostat přírodní světlo i do těchto místností?

Řešení nabízí světlovody!

Když přírodní světlo nelze do některých částí interiéru přivést okny, je zapotřebí hledat jiné způsoby, jak ho zajistit. Okna totiž nejsou jediný způsobem, jak dostat světlo dovnitř. Velmi efektivní řešení nabízí například světlovody Solatube. Světlovod je moderní technologie, která zachytává sluneční svit na střechách domů a je schopna tento svit přenést do jakékoliv části budovy, třeba až do sklepa. Značka Solatube je v této oblasti považována za světovou špičku. Jak vše funguje?

 rezidencni-instalace-01-07

3 základní zóny

Každý světlovod Solatube je rozdělen na 3 základní zóny. První je zóna zachycení světla. Ta je tvořena kupolemi na střechách budov. Kupole mají za úkol zachytávat co největší množství slunečního svitu a zasílat jej dále do světlovodu. Jsou speciálně konstruovány, aby zachytávaly i paprsky pod ostrým úhlem. Světlo je po zachycení posíláno do druhé části světlovodů – zóna přenosu světla. Tu tvoří tubusy z vysoce odrazivého materiálu, aby docházelo k minimálním ztrátám světla při přenosu. Délka převodu paprsku může být u světlovodů Solatube i 15 metrů a světelné ztráty budou minimální. Tubusem putuje světlo ve světlovodu do třetí a poslední části, kterou tvoří zóna distribuce světla. Jediná část, která je vidět v interiéru budov. Tu zajišťují difuzéry. Difuzéry jsou opět speciálně konstruované, aby zajišťovaly ideální spektrální složení barev a také některé další funkce, jako je například zatmívání a dokonalý rozptyl světla.

rezidencni-instalace-05-04

Detailní nabídku světlovodů s odborným popisem najdete přímo na www.solatube.cz.

Související příspěvky

Nová okna? Nakupte u společnosti, která je vyrábí více jak 30 let

redakce

Plánujete výměnu starých oken za nová? Zvažte plastová

redakce

Jak čistit skvrny na světlém koberci?

redakce