DŮM

Dřevěné balkóny jsou estetické i praktické

Betonové nebo kovové balkóny na průčelích domů působí často nevzhledně nebo nejednotně. Připomínají spíše samostatné objekty než přirozenou součást většího celku. Dřevěné balkóny ale podobnými nedostatky netrpí. Snadno se přizpůsobí jakékoli stavbě a dodají jí punc stylovosti s nádechem historie.

Balkón je neodmyslitelnou součástí rodinných bytů i domů. Citlivě rozšiřuje obyvatelný prostor a zároveň ho spojuje s okolním světem. Poskytuje příjemné zázemí pro trávení volného času a přináší do našich domovů více přírody v podobě závěsných truhlíků s popínavými rostlinami. Zatímco v Bavorsku nebo Francii jsou dřevěné balkóny přirozenou součástí domů ve větších i menších městech, u nás si na ně musíme teprve zvyknout. Jejich použití je totiž velmi výhodné.

Základem je kvalitní materiál

Pro estetické rozšíření obytného prostoru je kvalitní dřevo ideální. Snadno se zpracovává a tvaruje a ještě snadněji udržuje. Velmi oblíbené je v tomto směru dřevo smrkové, které je díky vysokému obsahu smoly přirozeně chráněné proti vlhkosti. Jeho odolnost ještě zvyšuje důkladné vysušení a vhodná impregnační úprava, která odolá i zákeřným dřevokazným houbám.

 bavorske-balkonove-sloupky

Dřevo jako dominanta domovního průčelí

Při vhodně zvoleném profilu se může dřevěný balkón snadno stát přirozeně nejvýraznějším bodem celého domu. Často ale méně znamená více, dekorativně vyřezávané masivní zábradlí může celému objektu dodat spíš nádech těžkopádnosti než žádoucí lehkost a otevřenost. Typ balkónového zábradlí proto volte opatrně a s přihlédnutím na celkové vyznění domu.

Jestliže je dům postaven spíše v minimalistickém stylu, bude mu slušet jednoduchý balkón s minimem okrasných řezbářských prvků. Členitě řešeným stavbám s četnými dekorativními prvky naopak prospějí spíše zdobené a nákladně vypadající balkóny. Tvar zábradlí nebo dřevěných ozdob může kopírovat jiné části domovní výzdoby, což celkový vzhled ještě více sjednotí.

 klasicka-balkonova-prkna

Vyplatí se také pouvažovat o dřevěné vstupní bráně nebo přímo o celém dřevěném plotě. Stejný typ použitého dřeva a stylu zdobení vynese celkový vzhled domu ještě o stupeň výše.

Související příspěvky

Sprchové boxy – součást každé moderní koupelny

redakce

Venkovní rolety? Ušetření tepelné energie!

redakce

Váš spolehlivý kompresor od domacitechnika.cz

redakce