FINANCOVÁNÍ

Jak na financování rekonstrukce bytu či domu

Stará koupelna, netěsnící okna, nehospodárné vytápění, nevzhledná fasáda, potřeba většího prostoru. Tyto a mnohé jiné důvody trápí české domácnosti. O úpravách svého domova uvažuje asi  50 % majitelů bytů či domů. Většinou se jedná o záležitosti, jejichž finanční náročnost se pohybuje v řádech statisíců.

 

Kde na rekonstrukci vzít peníze?

Pokud se nejedná o nic velkého, jsou většinou nějaké peníze k dispozici na běžném účtu.

 

Spotřebitelský úvěr

V horším případě, když nastane nějaká havarijní situace, se dá rychle vyřídit spotřebitelský úvěr. Tento úvěr se hodí do částky maximálně 100 000, úroková sazba je ale vyšší.  Průměrná úroková sazba spotřebitelského úvěru se podle statistiky ČNB aktuálně pohybuje pod úrovní 12 procent.

 

Stavební spoření

Většinou se o úpravách mluví delší dobu a plánují se hodně dopředu. V takovém případě je možné si našetřit. Nejideálnějším způsobem je stále stavební spoření se státní podporou. Za šest let je možné našetřit docela slušnou částku. Na větší rekonstrukci se hodí výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření jsou na historicky nejnižších úrovních a v průměru se pohybují pod 4 procenty.

 

Hypotéka

Při rekonstrukcích a modernizacích obyvatelé ČR investují nejčastěji částky v řádech stovek tisíců korun. Pro takové částky není vhodná hypotéka, kde navíc bývá nutná zástava nemovitostí. O hypotéce na rekonstrukci se vyplatí uvažovat v případě, kdy kupujeme starý byt či dům a rovnou chceme rekonstruovat. Vyřízení takové hypotéky je o něco složitější.

 

Češi přistupují k rekonstrukcím racionálně

Vhodnost úvěrů ze stavebního spoření při rekonstrukcích či modernizacích vlastního bydlení potvrdil aktuální průzkum společnosti IBRS. „Pro rekonstrukci bydlení by úvěr od stavební spořitelny volilo 49 % dotázaných, zatímco spotřebitelský úvěr by si vybralo jen 22 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.  Možnost získání úvěru na rekonstrukci označilo za zajímavé 76 % respondentů, 75 % pak zmínilo úvěr na pořízení bydlení. Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření jsou na historicky nejnižších úrovních a v průměru se pohybují pod 4 procenty.

Související příspěvky

Darování vs. dědictví. Jaké se platí daně?

redakce

Nejlevnější hypotéka? Jedině s GEPARD FINANCE!

redakce

Praha nabízí bydlení i pro velmi náročné zákazníky!

redakce