Prodáváte byt či dům? A víte, co udělat pro to, abyste prodali opravdu dobře? Tedy na prodeji vydělali? Poradíme vám!
Prodej bytu či domu patří mezi vážné životní kroky. Jak by také ne, ve hře je poměrně vysoká částka. Pravdou je, že na prodeji bytu můžete vydělat i prodělat. Někteří prodejci se však snaží šetřit na nesprávných místech a ve výsledku tratí.
S realitkou, nebo bez ní?
První otázka, kterou si každý prodejce pokládá, zní, zda se obrátit na realitní kancelář, nebo prodej realizovat na vlastní pěst. Tedy bez realitky. Většinou jim je líto provize realitní kanceláři, kterou by rádi ušetřili. Ještě než k tomuto kroku přistoupíte, si dobře promyslete, zda zvládnete veškeré nezbytné kroky, které se při prodeji nevyplácí obcházet.
Chcete dobře prodat?
Realitní kancelář nejenže nabízenou nemovitost inzeruje na realitních serverech, ale uzavírá smlouvy a podává za klienta daňová přiznání (stále je třeba uhradit daň z prodeje nemovitosti). Ještě před tím si ovšem nechá vypracovat odhad ceny nemovitosti. Ten je nesmírně důležitý nezávisle na tom, zda přistupujete k standardnímu prodeji či jste se rozhodli pro výkup nemovitosti za hotové.
Cena kupní, tržní, administrativní a zadlužitelná
Už jsme neznačili, že nemovitost můžete prodat dobře a špatně. Tedy za hodně i za málo. Její cenu ovlivňuje spousta faktorů. Klíčovým údajem je kupní cena, na níž se prodávající domlouvá s kupujícím. Jiným pojmem ovšem je cena tržní, již ovlivňují ceny podobných nemovitostí v lokalitě. Tzv. oceňovaný předpis každoročně vydávaný Ministerstvem financí pak určuje cenu administrativní, jejímž účelem je „daňová spravedlnost“. Pokud si kupující na danou nemovitost bude brát hypotéku, banka si vyžádá cenu zadlužitelnou.
Odhadce soudní a akreditovaný
Co se samotných odhadců týče, největšími odborníky jsou znalci soudní, kteří jsou oprávněni vydávat znalecké posudky. Na rozdíl od odhadců živnostníků, kteří vám vydají pouze tržní ocenění, popřípadě stanovisko k tržní hodnotě. Realitní kanceláře ovšem často zaměstnávají či si najímají tzv. státem akreditované odhadce. Některé si za tyto služby nechávají zaplatit, jiné (jako třeba realitní kancelář Maxima), nabízejí odhad ceny nemovitostí zdarma.
Na jakého odhadce se obrátit?
Kdy se obrátit na soudního znalce a kdy vám postačí odhadce živnostník? Například v případě dědického řízení si vystačíte s oceněním tržním. Pořizujete-li si nemovitost na hypotéku, neobejdete se bez odhadu bankovního. V případě prodeje ovšem doporučujeme obrátit se na renomovanou realitní kancelář. Ta se totiž orientuje v reálných cenách trhu. K tomu mají přístup do cenových map, dlouholetou praxi a především spolupracují s certifikovanými odhadci. To je totiž cesta, která vede k dobrému prodeji, po němž každý prodejce touží.
Zdroj: https://www.maxima.cz/blog/odhad-nemovitosti-proc-se-ceny-lisi-a-jak-se-v-nich-vyznat/