Mít doma vířivku pomalu, ale jistě, přestává být něco výjimečného. V dnešní uspěchané době si chceme po náročném pracovním dni odpočinout a to nejlépe doma. K tomu jsou domácí vířivky ideální. Jak se správně o vířivku starat a jak ji připravit na sezonu? Užitečné rady se dočtete v našem článku.
Kouzlo vířivky
Vířivka je kouzelná věc, která někdy dokáže hotové zázraky. Bublající horká voda je za několik málo okamžiků schopná připravit opravdový relax, dokáže uvolnit ztuhlé svaly, vybublat z hlavy stres a celkově uklidnit tělo i mysl.
Nejčastější chyby při údržbě vířivky
Mezi problémy s provozem vířivky, ať už interiérové nebo venkovní vířivky, patří nejčastěji:
- špatné dávkování chloru,
- nekvalitní chemie do vířivky,
- nepravidelnost,
- špatná úprava malého objemu teplé vody.
Nejtěžší úkol – udržet teplou vodu čistou
V pravidelné péči o vířivky je nejnáročnější držet malý objem vody v ideální teplotě čistou a zabránit rychlému znečištění. Bez desinfekce se to rozhodně neobejde. Záchranou není ani ionozátor, ten udrží vodu čistou jen samu o sobě, jakmile se ve vířivce začnou koupat lidi, na nečistoty je krátký.
Ani čerstvě napuštěná voda není nikdy zcela čistá, a je tak potřeba ji hned na začátku vyčistit a předejít tak vzniku velkých nečistot. První co je potřeba udělat je změřit pH vody a upravit ho na úroveň 7,2 – 7,6. PH se upravuje pomocí přidání chemikálií pH mínus nebo pH plus.
Další co bude vířivka potřebovat je zbavit se nečistot pomocí desinfekce. Ta se dávkuje podle návodu samotné vířivky, kde je výrobcem uvedené přesné množství. Nejčastěji se přidává chlor. K určení ideální hodnoty slouží speciální testery.
Pozor na přechlorování
U chloru je potřeba si opravdu velmi pečlivě hlídat jeho hodnoty. Může totiž dojít k přechlorování, u malého množství vody je to velká pravděpodobnost, které nebude svědčit ani vířivky, a ani vám. Přechlorování jde poznat jednoduše po čichu. Jedná se o nepříjemný zápach.
Velké množství chloru je agresivní k pokožce a také sliznicím. Problémem chloru je také fakt, že velmi rychle uniká do vzduchu a nedá se dýchat. První pomoc při přechlorování vody ve vířivce je prostor vyvětrat a vodu naředit.
Škodlivost chloru se projeví také na nerezových a plastových částech vany pod hladinou a také na termokrytu. Poznáte to také podle odbarvených polštářků, podhlavníků, a dalších náchylných částech. Ve vířivce se to pak projeví na rozpadání, praskání a drolení jejich částí.
Kontrola i po koupání
Správné hodnoty se nekontrolují pouze před použitím vířivky, ale také po něm. Ověření správných hodnot je velmi jednoduché – pomocí testerů. Proč je kontrola potřeba? Protože desinfekce z vody samovolně uniká a s časem přestává fungovat.
Také je velmi rychle spotřebovávaná nečistotami, které musí z vody odstraňovat. Může se tak stát, že zmizí ve velmi krátké době. Udržet vodu stále čistou vyřeší přidání malého množství chloru po každém koupání, zvláště pak, když si vířivku užívalo více lidí.
Zaměřte se na kvalitu
Účinnost desinfekce se samozřejmě odvíjí od její kvality. Nevyplatí se tak šetřit. Malé množství kvalitní chemie je účinnější než velké množství desinfekce nekvalitní. Kvalitní chemie má vyšší koncentraci účinných látek a lepší účinnost.