Do zařizování interiéru se většinou lidé pouští s vervou a nadšením. Nedopatřením ale často dochází k zásadním chybám, které není vždy jednoduché vzít zpět a výsledek se bohužel často liší od představ, které máme. Jaké jsou hlavní přešlapy, kterých se dopouštíme?
Nekvalitní nábytek
Naprostá většina lidí při zařizování svého domova hledá způsoby, jak ušetřit, a tak se nezřídka stává, že s vidinou nějaké té koruny navíc pořídí levnější nábytek, který bohužel nedosahuje požadované kvality. Ten je v současnosti k mání i v kdejakém supermarketu a stojí asi tolik, na kolik přijde rodinná večeře. Takový nábytek ale nejen, že nic nevydrží, ale kazí celkový dojem kvalitně zařízeného obydlí. Pokud tedy hledáme, kde bychom ušetřili, je třeba hledat jinde, a naopak doporučujeme investovat do zakázkového nábytku z kvalitních materiálů. „Na zakázku vyrábíme nábytkové řady z různých materiálů, jako je třešeň, ořech či dub, které padnou do interiéru přesně na míru a jsou plně funkční. Kromě zhotovení nabízíme i samotný návrh, a to nejen klasických obývacích stěn či sestav do ložnice, ale také komod, skříní, pracovních stolů, knihoven či kupříkladu vinoték.“, říká Pavel Kružík, majitel rodinné firmy PK Interiér, která se zabývá návrhy interiérů, samotnou výrobou a montáží.
Osvětlení je třeba řešit již od počátku
Osvětlení mnozí řeší až jako poslední třešničku na dortu. U něj by se ale společně s malbou a podlahami mělo začínat. Typ světelných zdrojů, jejich intenzita a rozmístění totiž hrají důležitou roli v tom, jak se budeme doma cítit a v důsledku i v pravidelných výdajích za elektřinu. Nepodceňujme tedy fyzikální vlastnosti světla a pozornost věnujme nejen hlavnímu osvětlení, ale i tomu vedlejšímu, které plní hlavně funkci estetickou. Pomocí osvětlení totiž lze v místnosti dosáhnout velkých změn a interiéru správnou volbou dodáme atmosféru.
Kombinace barev
Doba, kdy každému interiéru vládla bílá barva, se zdá být nenávratně pryč. Otázkou ale zůstává, je-li trend barevných zdí šťastný. Lidé mají tendence v každé místnosti kombinovat alespoň tři barvy, přičemž jen v několika málo případech se jedná o kombinaci vkusnou. Na papíře se totiž mohou barvy skvěle doplňovat, v důsledku se ale jedná o rušivý element, který nejen, že nelze s ničím kombinovat, ale na velkém prostoru působí až hrozivě. Nevíme-li si rady, jaké barvy do našeho domova vpustit, zůstaňme raději u klasické bílé a barevně ji podpořme sladěnými doplňky.
Úložné prostory
Nedomyšlenost úložných prostor a přehršel nábytku a dalších doplňků snižují nejen úroveň komfortu, ale kazí i celkový dojem a atmosféru. Přeplněné místnosti navíc vypadají opticky menší a vytváří dojem temného prostoru. Při zařizování bytu tedy dbejme na to, abychom měli dostatek úložného prostoru a pozor si také dejme na klasické nedodělávky jako viditelné kabely od elektroniky či chybějící lišty a prahy. Vždy se zároveň snažme skloubit estetiku s funkcí a dobře si rozmysleme, které věci chceme vystavit a kdo bude následující roky tyto lapače prachu muset uklízet.
Pokud navíc víme, že design není naší nejsilnější stránkou, není žádná ostuda požádat o pomoc profesionály. Návrhy interiérů na zakázku již dávnou nejsou výsadou nejvyšších kruhů. Naopak je v současné době zcela běžné se poradit s architektem či designerem. „Boom interiérů na míru zažíváme již několikátým rokem. Vyhledávají nás zákazníci nejen kvůli osobním, ale i pracovním prostorám, proto se snažíme o individuální přístup a naším cílem je, aby renovované prostory byly blízké stylu zákazníka a zároveň splnily svou funkci. Náš tým návrhářů ovšem dokáže zákazníky i usměrnit, cítí-li, že požadovaný návrh nebude v konečné fázi ideální,“ dodává Kružík za PK Interiér. Máme-li obavy, na kolik nás konzultace s odborníkem či samotná realizace interiéru vyjde, je možné využít první konzultaci, kdy PK Interiér nabízí i předběžnou cenovou kalkulaci podle našich požadavků. Tato konzultace je zcela zdarma a alespoň získáme představu, co je reálné a co nikoli.