Ještě před několika lety bylo králem mezi spořícími produkty a každý člen rodiny měl minimálně jedno, dnes je stavební spoření díky zásahům ze strany státu výhodné mnohem méně. To ale neznamená, že se nevyplatí, musíte jen správně vybírat.
Stavební spoření si lidé zpravidla pořizují ze dvou důvodů. Tím prvním je výhodné úročení, tím druhým pak možnost čerpání výhodného úvěru na bydlení. Ke špičkám patří stavební spoření od České spořitelny, ale na trhu najdeme i jiné poskytovatele, kteří mohou některým klientům se specifickými požadavky vyhovovat více.
Jak vybírat stavební spoření
Pokud je vaším cílem především vhodné zhodnocení peněz, nemusí být stavební spoření pro vás vždy vhodné. Jeho základní úroková sazba se totiž pohybuje okolo 0,5 %. Lepší podmínky vám dává pouze čerpání státní podpory do výše maximálně 2 000, což je maximálně 10% z peněz uspořených během jednoho roku. Tehdy se úrok šplhá i někam ke 4%, posílat však na stavebko více než 20 000 ročně se nevyplatí, další peníze už totiž nejsou nijak výhodně úročeny a prakticky na účtu jen mrtvě leží.
Vždy si porovnejte jednotlivé nabídky stavebního spoření. I když mohou všechny produkty na našem trhu vypadat na první pohled stejně, mohou se lišit v několika významných detailech:
* Vždy si ověřte, jak se podmínky stavebního spoření změní po šestileté vázací době. Sníží se úroky nebo se naopak zvednou poplatky za správu spoření?
* Poskytuje vaše stavební spořitelna možnost tzv. rychlé výplaty, pokud se k penězům budete chtít dostat okamžitě?
* Je možné flexibilně navýšit cílovou částku, pokud to bude třeba?
Dejte si pozor i na další aspekty tohoto specifického bankovního produktu. Například finanční poradci z ČMSS standardně upozorňují své klienty na to, že předčasné ukončení úvěru bývá po mnoha stránkách nevýhodné. Pokud to přesto uděláte, přijdete o již vyplacenou státní podporu a navíc zaplatíte poplatek své stavební spořitelně. Pokud si tedy nemůžete dovolit nechat své peníze šest let jen tak bez užitku spát, do tohoto produktu se raději nepouštějte.