Bez vytápění se v zimě neobejdeme. Jenže právě výběr správného kotle a dalších doplňků může rozhodnout o tom, kolik za jednu topnou sezónu vlastně zaplatíme. Tuto částku je možné snížit i díky moderním pokročilým metodám pro regulaci vytápění. Jak funguje řízení intenzity vytápění podle aktuální venkovní teploty a jak se tento způsob nazývá? V našem článku najdete všechny důležité informace.
Ekvitermní regulace vytápění
Celý princip označuje výraz ekvitermní regulace vytápění. Zjednodušeně se jedná o takovou regulaci, která řídí výkon topné soustavy podle venkovní teploty. Když je venku poměrně teplo, ohřeje kotel vodu na nižší teplotu. Naopak při silnějších venkovních mrazech je výkon kotle a tím pádem i ohřev vody vyšší. Jenže v našich podmínkách není tolik silně mrazivých dnů. I přesto má většina lidí nastavené kotle na ohřev vody na nejvyšší možnou teplotu. A to vede k přetápění, které je nejenom nepříjemné, ale především zbytečně drahé.
Základem je nastavení ekvitermní křivky, která bude vystihovat závislost teploty uvnitř v reakci na venkovní vzduch. Správné stanovení nejlépe provede odborník. Jako výchozí parametr fungují nejenom limity samotného kotle, ale také tepelné ztráty budovy. Některé starší kotle navíc tento systém regulace nemusí podporovat.
Kde je možné ekvitermní regulaci využít?
Tento v zásadě prostorový termostat mohou využívat majitelé kotlů v rodinných domech. Ekvitermní regulace vytápění však může být i součástí řídící jednotky pro vytápění v bytovém domě, kam je teplo přiváděno dálkově. V zásadě tak mají všichni možnost regulovat výkon kotle a příznivě tak ovlivnit náklady na vytápění. Zvláště je tento způsob regulace velmi vhodný pro plynové kondenzační kotle, protože dokážou velmi dobře a efektivně pracovat i s nižšími teplotami ohřevu vody.