TIPY

Zima? Ideální čas na údržbu klimatizace

Přes léto, kdy potřebujeme, aby klimatizace jela téměř pořád na plné obrátky, se zpravidla nenajde čas ani chuť na její údržbu. Jiná situace nastává v zimě, kdy klimatizace netknutě odpočívá a vy trávíte dlouhé večery doma. Využijte zimní pauzy a dopřejte své klimatizaci pořádnou očistu, tak, aby v následující sezóně mohla zase sloužit v plné parádě.  

Proč vlastně klimatizaci čistit? Máme k tomu hned tři pádné důvody! Za hlavní pohnutku považujeme naše zdraví. Kvůli tomu, že se v jednotce vyskytuje vzdušná vlhkost, která v jejím vnitřku kondenzuje, přičemž se ve stejném místě usazují zrnka prachu a nečistot, vzniká v klimatizační jednotce mikrokosmos složený z množících se zárodků bakterií, plísní či roztočů. Klimatizace je poté žene větrákem ven a u člověka, který tento neblahý obsah dýchá, snadno vypuknou obtíže dýchacího nebo zrakového ústrojí. Druhý důležitý důvod tkví v tom, že vyčištěná a správně fungující klimatizace spotřebuje minimum energií a šetří tak vaši peněženku. Posledním argumentem je životnost – čím lépe udržovaná klimatizace, tím déle vydrží zcela provozuschopná a spolehlivá.

Proto, ošetřujte klimatizaci pravidelně, měňte filtry a dezinfikujte výparník. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak na to!

 

Začněte filtry

Ze všeho nejdřív odpojte jednotku z elektrické sítě. Přeci jen budeme plochy klimatizace umývat vodou a poranit se hned na začátku považujeme za nemilé. Vlhkým hadříkem omyjte vnější plochy. Poté se pusťte do vzduchového filtru. Otevřete kryt, vyjměte filtr ven a celý ho vysajte, vyklepejte, případně, je-li hodně znečištěn, omyjeme rovněž vodou s jemným mýdlovým roztokem. Není problém ho na chvíli ponořit a nechat odmočit. Nechte ho pořádně proschnout. Zatímco filtr schne, vysavačem projeďte vnitřek jednotky a vysajte zbytky prachových částic a zrnek nečistot. Po proschnutí vraťte filtr na své místo a kryt zavřete.

Filtr má svoji životnost, pokud vám už nepůjde dobře vyčistit a umýt, zřejmě nadešel čas jeho výměny.

 

Pokračujte výparníkem

V dalším kroku vydezinfikujeme výparník, což děláte jako prevenci proti tvorbě zápachu, plísním a mikroorganismům. Na tenhle krok se dopředu vyzbrojte speciálním dezinfekčním sprejem. Pro ošetření výparníku musí být jednotka zapojena do sítě a zapnutá. Po otevření krytu výparníku aplikujte sprej na celou plochu výparného zařízení. Následně nechte při nejmenším 10 minut působit, avšak pozor – se zapnutým chlazením. Tím se totiž zvýší efekt čištění. Vaše starosti tímhle končí, nečistoty se z výparníku vyplaví společně s kondenzátem.

 

A nezapomeňte na venkovní jednotku

I o venkovní část klimatizace se potřeba se tu a tam postarat. Postačí ji, pokud ji oprášíte a otřete, avšak kdo má doma kompresor, může profouknout žebrování stlačeným vzduchem. Na očistu venkovní jednotky si ovšem raději přivolejte zkušené odborníky. Systém je složitější, než u vnitřního dílu.

Na konci tohoto článku musíme upozornit, že základní údržbu, kterou popisujeme, zvládne každý člověk obeznámený s tím, z jakých částí se jeho klimatizace skládá. Přesto vaše klimatizace ocení, když ji jednou za čas prohlédne odborník ze servisu, který může odhalit počínající problém a vyřešit jej hned v zárodku. Obdobně, odborné servisní služby doporučujeme v momentě, kdy se nastěhujete do nového bydlení s již zavedenou klimatizací, ale neznáte její „historii“. V neposlední řadě volejte servis vždy, když se vám něco nezdá, např. vámi vyjmuté součástky nelze snadno vložit zpátky, objevují se mastné flíčky od prosakující chladicí kapaliny atp.

Související příspěvky

Kvalitní kuchyně je nezbytným základem dobrého vaření!

redakce

Dřevostavba za „babku“, aneb jak proměnit sny v realitu

redakce

Design a neviditelné lepení

redakce