Nejobvyklejším problémem při úvahách o ČOV bývá prostý fakt, že existuje velké množství lokalit, kde není vybudována obecní ČOV s kanalizací, její výstavba se neplánuje nebo objekt typu rodinný dům, či chata je hodně vzdálený od kanalizace.
Pořízení ČOV určitě není povinností. Povinností je řádně zneškodňovat odpadní vody. Buď napojením na kanalizaci, jímkou na vyvážení nebo čištěním odpadních vod. Protože vyvážení splašků na čistírnu (na pole nelze) je provozně nejnákladnější, pak vlastní čistírna je určitě jedna z nejlepších variant investice. Snad každý by chtěl, aby se v potoce poblíž proháněli pstruzi nebo aby nečerpal vodu z vlastní studně s fekáliemi. Čistírnu nelze vybudovat tam, kde není žádná možnost, jak nakládat s vyčištěnou odpadní vodou. Pak je jedním z možných řešení žumpa.
ČOV TOPAS pro 4 – 8 obyvatel
JAKÁ POVOLENÍ MUSÍM MÍT PŘI POŘÍZENÍ DOMOVNÍ ČISTIČKY ODPADNÍCH VOD?
Čistit odpadní vody z domácností lze různým způsobem. Možné jsou čistící systémy s předčištěním na biologickém septiku a různým způsobem dalšího dočištění. Dočištění může probíhat např. na pískových filtrech nebo na kořenové čistírně. Pokud se použije balená čistírna odpadních vod jako kompletní dílenský výrobek, musí být zkoušená z hlediska účinnosti dle evropské normy na domovní čistírny do 50 připojených obyvatel (EO). Musí být pak označena značkou shody s evropskou normou – CE. V tomto případě je možné, pokud to vodoprávní úřad povolí, realizovat čistírnu jen na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Všechny další kombinované systémy se realizují jen na základě individuálního projektu a klasického vodoprávního povolení s pravidelným odběrem vzorků.
Ostatní varianty čištění odpadních vod z domácností než zakoupení balené čistírny se značkou CE se používají jen výjimečně. Jednak je pořízení čistírny s CE certifikátem většinou nejlevnější řešení a jednak ostatní alternativní řešení jsou velice těžce průchodná na vodoprávních úřadech.
KAM MOHU VYČIŠTĚNOU VODU VYPOUŠTĚT?
Pokud již máme vybudovaný septik nebo žumpu, je vhodné umístit balenou čistírnu před tento septik nebo žumpu a stávající jímku využít jako akumulaci předčištěné vody, a to buď pro zálivku nebo i před dalším vypouštěním do vodního toku nebo zasakováním na pozemku. Toto řešení je výhodné i v případě, kdyby došlo k havárii čistírny, použít jako havarijní nádrž. Pokud se jedná např. o chatu obývanou v letním období, a je k dispozici dostatečně velká jímka na čistou vodu, je možné použít veškerou vodu na zálivku a vyhnout se tak problémům s povolením vypouštění do povrchových nebo podzemních vod. Pokud chceme vodu využít na zálivku, musíme mít dostatečně velký pozemek, abychom zamezili zasakování do podzemních vod. Pokud zasakujeme do podzemních vod, je třeba zakoupit čistírnu s účinností, odpovídající zasakování do podzemních vod a zároveň je třeba mít zabezpečen posudek hydrogeologa, že podzemní vody jsou dostatečně hluboko, aby nemohlo dojít k vypouštění předčištěných vod přímo do vrstvy podzemní vody. Pokud můžeme vodu vypouštět do potoka nebo řeky, žádný legislativní problém není.
CO OBNÁŠÍ PROVOZ A ÚDRŽBA ČOV?
Pokud jde o údržbu a provozování, každá čistírna většinou obsahuje biologický stupeň a produkuje přebytečný kal. Odčerpávat přebytečný kal je nutné, podle typu čistírny a velikosti kalojemu 1 – 6x za rok. Žádné chemikálie ani další výměnné filtry se většinou nepoužívají. Biologický proces se nastartuje buď samovolně, cca během 3 týdnů po spuštění čistírny nebo se nechá čistírna naočkovat kalem z jiné, již zaběhlé čistírny a pak je proces zapracování kratší.
Co se týká údržby, tak většinou ČOV obsahuje zdroj tlakového vzduchu, tzn. dmychadlo o příkonu cca 60W pro jeden domek. Z hlediska životnosti a údržby nebývají vysoké náklady na provoz. Obvykle je třeba měnit membrány v dmychadle do dvou let, což představuje částku cca 1000 Kč.
Řídící jednotka s displejem pro komfortní obsluhu čistírny TOPAS
KOLIK TAKOVÁ ČISTÍRNA STOJÍ?
Ceny na českém trhu se pohybují obvykle v rozmezí 35 – 60 000 Kč bez DPH. Všechny čistírny musí mít značku CE, tudíž byly testovány s deklarovanou účinností čištění. Ceny se liší především podle toho, zda je čistírna vyráběna jako kompletní výrobek, nevyžadující dokupování nezbytných součástí (např. víka, dmychadla, různých nástavců, apod.) a zda nevyžaduje další stavební úpravy (jako jsou podkladní betony, obetonování, opatření proti vztlaku podzemní vody apod.) nebo zda výrobek tato stavební opatření pro instalaci potřebuje.
Velmi důležitá, a to i z hlediska ceny, je také např. hloubka přítoku a tudíž celková výška čistírny.
Dalším ukazatelem, ovlivňujícím cenu je vybavení čistírny automatikou. Znamená to, že buď regulaci a nastavování čistírny dělá majitel na základě složitého návodu na obsluhu, a pak samozřejmě může být cena podstatně nižší než u čistíren vybavených automatikou.
Takové čistírny jsou vybavené příslušenstvím, které je schopné měřit množství odpadních vod a regulovat tak chod čistírny, tj. především dobu provozu dmychadla, a šetřit tím spotřebu energie. Jeho další užitečnou funkcí je signalizace různých poruchových stavů čistírny, případně i včetně dálkového přenosu dat.
Pro laickou úvahu je možné použít srovnání např. automobilu Škoda z roku 1980 a plně vybaveným Superbem z roku 2011. Oba dva výrobky mají veškeré homologace, oba dva jezdí a svůj účel splní, ale každý z nich uspokojí jiné požadavky a vyžaduje jiné nároky od majitele.
CO JE TŘEBA ZVAŽOVAT PŘI POŘIZOVÁNÍ ČISTÍRNY?
Většina lidí (možných uživatelů) jsou v této oblasti samouci a laici, takže není divu, že častokrát neumí posoudit podstatné vlastnosti (kromě těch řekněme optických). Za podstatné vlastnosti lze pokládat parametry, jako jsou účinnost, autonomnost provozu, schopnost signalizace problému, jaké další náklady a činnosti budou muset být prováděny (čištění atd.) a možnost vzdálené správy čistírny.