TIPY

Trpíte bolestmi hlavy? Třeba za nimi stojí vaše staré žárovky

Bolesti hlavy, únava či stres. Napadlo by vás, že za těmito zdravotními neduhy může stát špatně zvolené osvětlení? Neváhejte proto a své staré žárovky vyměňte za LEDky. Prakticky okamžitě můžete mít po problémech.

Vliv osvětlení na lidský organismus je neoddiskutovatelný a vědecky prokázaný. Ovlivňuje nás v pozitivním i negativním smyslu. Vnímáme jeho množství, barvu, dobu trvání, kontrasty, jež vytváří stejně jako pravidelné střídání světla a tmy.

 

Příznivý a nepříznivý dopad světla na člověka

Velmi příznivý dopad na člověka má denní neboli přirozené světlo, které se například podílí na vytváření vitamínu D. Především pro biorytmické pochody je nezbytné pravidelné střídání světla a tmy. Mezi nepříznivé dopady světla pak patří například nedostatek denního světla v průběhu dne či oslňování.

 

Osvětlení věnujte náležitou pozornost

Obecně se dá říci, že člověk světlo potřebuje ke zdravému pobytu v interiéru, k dobrému rozlišování a v neposlední řadě pro správnou zrakovou a psychickou pohodu. Sečteno podtrženo, osvětlení má na tělesnou schránku mnohem větší vliv, než jste se zřejmě domnívali. Proto je na místě věnovat mu náležitou pozornost.

 

Používejte „zdravé“ LED žárovky

Cesta ke „zdravému“ osvětlení přitom není zas tak složitá. Zásadním krokem je výměna klasických žárovek za kvalitní LED žárovky, které při svícení neproblikávají. Právě problikávání, ke kterému často dochází u nekvalitních diod, většinou stojí za výše zmíněnými neduhy.

 

Patice, nebo závit?

V první řadě se ujistěte, za je vaše žárovka vybavena paticí či závitem. Zatímco závit je šroubovací, patice nikoliv. Pak už budete muset vybrat jen správnou velikost a můžete začít zdravě svítit.

 

Zaměřeno na závity

Dobrou zprávou je, že v domácnostech se běžně používají jen dva základní závity, a to úzký závit e14 běžně užívaný v malých lampičkách a lustrech s rameny a široký závit e27 běžný ve většině ostatních svítidel.

 

Zaměřeno na patice

Nenašli jste na své žárovce žádný závit? Pak zřejmě místo něj obsahuje patici. Mezi nejběžnější patří gu9, gu10, gu 5,3 jejich rozdíly spočívají ve zpracování „kolíčků“, jimiž jsou propojeny se svítidlem.

Související příspěvky

Designové krby zahřejí nejen u srdce

redakce

Slunce i stín si řídíte sami

redakce

5 důvodů, proč upřednostnit plastové okapy před těmi ostatními

redakce