Stropní ventilátor s osvětlením je velmi populární, protože dovede nahradit lustr. Ale osvětlení místnosti spojené s větrákem do jednoho těla klade jiné nároky na elektrický obvod.
Spotřeba energie bývá nízká u stropních ventilátorů Casafan a AireRyder. Obecně řečeno nejsou stropní ventilátory nijak „hladovými“ pomocníky a vejdou se do 100W. (Nepočítáme-li žárovky.)
Např. energetická náročnost ventilátorů na Gavri.cz se pohybuje mezi 10W – 60W.
Světla „upíjí“ víc elektřiny
U stropních větráků se světlem je ale situace jiná. Elektřinu spotřebovává nejen motor ventilátoru, ale i světelné zdroje. A tak se celková spotřeba ventilátoru se světlem může vyšplhat až na 300 W.
Položme si ale otázku: lustr a větrák. Má vůbec smysl je pořizovat zvlášť, když je můžeme mít 2v1?
Myslíme si, že to je zbytečné plýtvání prostorem i časem. Je mnohem lepší mít osvětlení vsazené přímo do ventilátoru. Potřebujete tak jedny dráty a jen jednu instalaci. Proto nabízíme kvalitní stropní ventilátory se světlem dostatečně silným na to, aby nahradilo i hlavní stropní osvětlení.
Druhy stropních větráků s osvětlením
Takže jak na výběr? Předně je potřeba říct, že ne každým stropním ventilátorem jde nahradit hlavní osvětlení v pokoji. Ne každý model poskytuje dostatečně silné světlo. Doporučujeme se v krátkosti zorientovat v typech osvětlení, které výrobci Faro, CasaFan, AireRyder a Sulion poskytují:
(Světla hodnotíme podle toho, jestli je možné při nich přečíst knihu.)
- Ventilátor má pouze 1 světelný zdroj, max. okolo 40 W. Světlo je často skryté pod matným sklem a díky tomu je tlumené, rozptýlené. Doporučujeme jako doplňkové světlo. Hodí se dobře ke sledování monitorů, neboť je příjemnější na oči a neodráží se od obrazovek.
- Ventilátor má zabudované LED osvětlení, často diodové. Světlo je ostřejší a chladnější barvy, připomíná víc zářivku než žárovku. Číst při něm lze dobře a dokáže nahradit i hlavní stropní svítidlo.
- Ventilátor má více závitů pro 2, 3, nebo 4 světelné zdroje. Maximální výkon může být 40 W, výjimečně i 60 W. Samozřejmě netřeba zmiňovat, že čím víc žárovek, tím víc světla. „Vícezávitové“ ventilátory bez potíží nahradí plnohodnotné stropní světlo. (Pro maximální spokojenost doporučujeme ventilátor se 3 nebo 4 závity typu E 27, ideálně pro žárovky s výkonem až 60 W.)
- Speciálním případem jsou modely původně bez světla, kde je možné dokoupit tzv. světelné kity – odnímatelné světelné nástavce, se kterými na větráky lze přimontovat světlo.
Většina bytových i kancelářských obvodů by měla zapojený ventilátor zvládat bez potíží. Pokud si ale v této oblasti nejste jistí a rozhodli jste se zapojit ventilátor s 300W náročností, poraďte se raději s elektrikářem.