Hřejivost v interiéru má dvojí význam. Ten první, doslovný, se týká vytápění a zateplení domova. Ten druhý, spíše pocitový a psychologický, souvisí s významem barev a tím, jak na nás působí. Pokud tedy nemáte v úmyslu v nejbližší době předělávat technické řešení vytápění, stačí si jen trochu pohrát s barvami, materiály a texturami a hned se v místnosti můžete cítit lépe a pocitově tepleji.
Útulnost a hřejivost jsou při zařizování obydlí do jisté míry subjektivní. Existují interiéry, které jsou do posledního detailu vyladěné, pyšní se luxusním provedením a jsou přehlídkou designu. Dominantní roli v nich většinou hrají materiály jako sklo, beton a kov. Barevná škála se kloní spíše k neutrálním odstínům bílé, šedé a černé nebo pracuje se studenými odstíny. Taková koncepce je v souladu s moderními trendy, ale ve výsledku pak domov může působit studeně a odtažitě. Jak naopak vytvořit interiér, který bude útulnou oázou?
Dřevo hraje prim
Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, zkrášlete ho dřevěnými kousky. Dřevo vás okouzlí nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou vůní a strukturou. Je to obnovitelný a hojně využívaný materiál v interiérovém designu i ve stavebnictví. Jeho velkou předností je, že sluší téměř každému interiéru.
„Dřevo patří k exkluzivnějším materiálům. Pořizují si ho především ti, kdo upřednostňují přírodní materiály a touží po fyzickém kontaktu s přírodou. Patří ale k dražším podlahovým krytinám s většími nároky na údržbu, proto často hledáme jinou alternativu. Oblíbený dezén dřeva si můžete dopřát s vinylovou podlahou – kvalitní vinyl je od skutečného dřeva téměř nerozeznatelný,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend. Moderní vinyl je pevný, odolný a vizuálně velice pestrý. Dokáže imitovat dřevní i tkanou strukturu či jakýkoli materiál a dekor. Pokud chcete mít doma podlahu, u které se nemusíte obávat rozlitého pití, škrábanců od domácích mazlíčků a nevyčistitelných barevných skvrn, vsaďte na vinyl. Tato praktická podlahovina vmžiku promění jakýkoli obývaný prostor v moderní a příjemně laděné zázemí. Vyhovuje i namáhaným místnostem, které budou po několik let útočištěm pro hry a aktivity dětí i domácích mazlíčků. A jaký odstín zvolit, abychom místnosti co nejvíce vizuálně zateplili?
„Charakter celé místnosti určuje podlaha, od té se pak odvíjí nábytek a ostatní bytové doplňky. Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy nebo jejich imitace, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech dubu. Vždy vybírejte dřevo ze stejné barevné škály, abyste nepřekombinovali různé struktury a barvy. Měňte pouze sytost,“ radí Stuchlíková.
Znáte rekuperaci tepla? Větrání bez ztráty tepla a s úsporou nákladů.
Strop nechte světlý
Pro celkové vyznění místnosti je důležitá také barva stěn a stropů. Platí, že strop by měl být světlý, ideálně bílý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás nepadal. U stěn toto pravidlo není potřeba dogmaticky dodržovat. Platí ale, že záleží na zbytku místnosti. Příliš bílé evokuje nemocniční prostředí, a to rozhodně uklidňujícím dojmem nepůsobí. Odstíny stěn vybírejte spíše pastelové. Uklidňujícím a teplým dojmem působí kombinace, které k sobě mají na barevné škále blízko – třeba tmavě hnědá s olivovou. Ve hře barev nesmíme zapomínat ani na působení světla, v zimních měsících hlavně toho umělého. Ostré světlo je nezbytné pro praktické záležitosti, ale krásný dojem vyvolává i nepřímé osvětlení. Skrýt jej můžete třeba do podhledů.