DŮM

PVC podlahu lze využít v každém prostoru, jaké jsou její hlavní výhody?

PVC podlaha je tradiční podlahová krytina s dlouhou životností a vysokou odolností. Výhod má ale několikanásobně více a konkrétně mezi Čechy se jedná o jednu z nejoblíbenějších variant při zařizování interiéru. Jak PVC podlahu vybrat a podle čeho se řídit?

PVC podlaha je vícevrstvá syntetická krytina vyrobená polymerací z vinylchloridu. V obchodech je dostupná ve formě rolí či vinylových dílců. PVC materiál ovšem pro jeho nesporné klady slouží jako základ pro další umělé krytiny jako kaučukové podlahy či umělé lino.

 

Výhody PVC

Mezi hlavní výhody PVC podlah patří nízká pořizovací cena, dlouhá životnost, pestrá nabídka na internetu a v obchodech, snadná montáž a údržba. PVC podlaha je zároveň mechanicky odolná, voděodolná, tlumí hluk a je vhodná i pro podlahové vytápění. Ocení ji i alergici a hodí se do všech obytných prostor. Současné vzory zároveň úspěšně imitují podlahy dřevěné nebo dlažbu a už dávno neplatí, že PVC podlahy jsou nevkusné a patří spíše na chodby škol a jídelen. Co se týče nevýhod této podlahové krytiny, zmínit je nutné fakt, že nejde lokálně opravit bez ztráty původního vzhledu. Na druhou stranu PVC je velmi odolné proti poškození a pádům nejrůznějších předmětů. Zároveň splňuje hygienické a bezpečnostní standardy a lze jej bezproblémově a ekologicky zlikvidovat.

 

Podle čeho PVC podlahu vybírat?

Při výběru PVC podlahy doporučujeme řídit se technickým listem, na kterém je uvedeno, kam se podlaha hodí, jakou má tloušťku, odolnost, stálobarevnost a zatížení. „Důležitým aspektem při výběru PVC je taktéž samozřejmě cena, která se u kvalitních PVC pohybuje kolem 300-370 Kč za metr čtvereční dle parametrů celkové tloušťky, hmotnosti a výšky nášlapné vrstvy. Není-li si ale zákazník jistý, kterou podlahu vybrat, náš profesionálně vyškolený tým vždy rád pomůže,“ říká Renáta Stuchlíková, odbornice z Koberce Trend, mezinárodně působícího obchodního řetězce v sortimentu koberce metráž, kusové koberce, běhouny, PVC a laminátové podlahy.

 

Pokládka PVC podlahy

PVC podlaha se pokládá na suchý a čistý povrch, proto je třeba před pokládkou odstranit starou podlahovou krytinu a PVC nechat v místnosti alespoň 24 hodin, aby se aklimatizovala. Při samotné pokládce je nutné PVC položit rovně a bez záhybů. Okraje by měly být cca o 10 cm delší. Poté při ořezání je třeba mezi stěnou a krytinou nechat cca 1 mm dilatační spáry. PVC je možné položit buď volně, což je vhodné v místnostech do 20 mnebo ji lze celoplošně přilepit. „Kromě jiného zákazníkům nabízíme i profi pokládku na námi předem upravený podklad. V případě potřeby zajistíme i stěhování nábytku a samozřejmostí je montáž doplňků, jako jsou přechodové lišty, sokly apod. Nedílnou součástí je i zaměření a konzultace zdarma,“ dodává Stuchlíková.

 

Údržba

Jak již bylo zmíněno, PVC podlaha se velmi snadno udržuje. Lze ji jednoduše vysávat či vytírat. Při vytírání ovšem nedoporučujeme domácí čistící prostředky určené k mytí nádobí, ty mohou poničit ochrannou PUR vrstvu a podlaha se může začít rychleji trvale špinit.

Související příspěvky

Připravte se na útok bank – aneb jak vydělat na refinancování hypotéky co nejvíce!

redakce

Tepelné čerpadlo se u novostaveb opravdu vyplatí. Čím konkrétně?

redakce

Předokenní rolety pro ochranu a moderní vzhled

redakce