Již v dávných letech evokoval plápolající oheň v člověku pocit jistoty a bezpečí. A bezpečí se dnes odráží také v krásných krbových kamnech. A nejde jen o moderní a estetickou záležitost. Krb má i mnoho jiných podstatných funkcí a především s ním můžete ušetřit za vytápění.
Pro koho je krb určený?
Pravděpodobně pro všechny, kteří mají rádi teplo domova se zvukem praskajícího dřeva a romantický a moderní design. A pro ty, kteří si chtějí pohodlně vyhřát celý dům. Dřevo je stále nejlevnější obnovitelné palivo, takže celkový provoz krbu vám nevypálí díru do peněženky.
Jaký krb si vybrat?
Odborníci se shodují, že do určitých typů staveb (starší dům, chata) patří klasický teplovzdušný krb. Nejčastěji se jedná o objekty, kdy potřebujeme rychle dostat teplo do prostoru. Do moderních staveb v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu se již instalují častěji krbové vložky s větším podílem akumulace nebo se dvěma či třemi skly ve dveřích.
Co je akumulační krb?
Specifikem akumulačních krbů je schopnost uchovávat teplo vyprodukované krbem, a následně jej uvolňovat do místnosti sáláním. Tuto funkci ocení nejen majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, ale třeba také alergici. Sálavé teplo je zdraví prospěšné, jelikož nezpůsobuje víření vzduchu, a tím pádem nezvyšuje prašnost, na rozdíl od klasických konvekčních topidel. Šíří se prostorem na principu vlnění a ohřívá všechny předměty v dosahu.
Akumulační krb je možné instalovat do každého domu. Ve starším domě se tak udrží teplo na později, naopak v moderním domě se rozloží teplo v čase, a tím nedojde k přehřátí místnosti. Navíc teplo z akumulační stavby je velmi blahodárné na lidský organismus.
Jaké dřevo? Moderní krby dokáží spalovat dřevo i dřevěné brikety. Brikety do krbu jsou vhodnější spíše pro dlouhé vytápění, polínka spíše odpovídají romantické představě spojené s pohledem do krbu. Platí zásada, že čím tvrdší dřevo, tím je lepší – má vyšší výhřevnost. Jeho nežádoucím aspektem je i to, že jeho zapálení trvá o něco déle. Proto je dobré používat suché měkké dřevo, pelety nebo třísky, případně speciální „zápalky“.