DŮM

Překvapila vás příliš dlouhá zima? Už teď přemýšlejte, jak se připravit na tu příští!

Také jste se domnívali, že proběhlá zima bude podobná těm dvěma předchozím, kdy byla nouze o skutečně mrazivé a zimní počasí? Překvapilo vás, že mrazy byly poslední sezónu skutečně intenzivní a vydržely dlouho? Jste si jistí, že vaše výdaje na vytápění budou v porovnání s předchozími zimními sezónami o něco vyšší? Nechcete platit další sezónu ještě více? V tom případě je vhodné již teď začít přemýšlet, jak výdaje na vytápění celkově snížit.

 

Co je opravdu důležité? Nepouštět teplo ven!

Vaším nejdůležitějším úkolem by mělo být snížení zbytečných tepelných ztrát. Když dům není dostatečně schopen v sobě udržet vyrobené teplo, které z interiéru rychleji uniká, je to vlastně vyhazování peněz přímo z oken. Skvělou variantou je zateplení. Jenže zateplení existují různé typy. Jak zateplit efektivně, a přitom neinvestovat příliš ekonomických prostředků? Musíte zjistit, kde má váš dům úplně největší citlivé místo.

 

Drtivá většina domů má citlivé místo ve stropě

U velké většiny postarších rodinných domů si nemusíte na posouzení zvát technika, který vám za tisíce speciálním zařízením změří, kudy v domě uniká největší množství tepla. Domy mají většinou podobné citlivé místo – stropy a půdy. Zateplením těchto prostor můžete ušetřit až celých 30% ze současných nákladů na celkové vytápění.

Už ze základních škol a prvních hodin fyziky víme, že teplý vzduch je řidší, má nižší hmotnost a proto stoupá směrem vzhůru, zatímco studený vzduch se drží u země. Nashromážděné teplo tedy stoupá vzhůru ke stropu. A pokud ten není nikterak zateplený, většina tepla unikne z místnosti téměř bez jakéhokoliv užitku. Zateplení půd je tedy smysluplnou operací.

Jen několik málo hodin a je hotovo!

Zateplení stropu může být opravdu složitou činností, zejména u členitých půd a v dutých plochách. Tedy zejména u deskových materiálů je zvýšené riziko, že desky na sebe nebudou dobře navazovat a teplo bude i tak unikat. Ideální technologií pro půdy a stropy je zateplení tzv. foukanou izolací. Foukaná izolace se dá aplikovat do všech dutin i na volné plochy a vždy vytvoří souvislou vrstvu izolačního materiálu bez jakýchkoliv mezer. Zateplení průměrně velké půdy rodinného domu zabere jen několik hodin. Žádných několik dní práce, ale hotovo je za jediného odpoledne.

Související příspěvky

Jak se liší moderní dřevostavby od svých historických předloh?

redakce

Garážová vrata – pomůže Mazel

redakce

Kazetové markýzy mají budoucnost

redakce