Jaká je nejoblíbenější půjčka na bydlení? Pro většinu lidí naprosto triviální otázka. Ano, jedná se o hypoteční úvěr. Pokud jste se dostali do situace, že začínáte stavět, případně rekonstruovat, měli byste mít financování dokonale promyšlené. Máte-li pocit, že hypotéku vám banka poskytne za každé situace, jste na velkém omylu. Bankovní domy si velmi dobře hlídají nejenom bonitu svých potenciálních klientů. Určitě tedy není od věci podívat se na důvody zamítnutí hypotéky mnohem podrobněji. Je jich hned několik. Pojďme se na ně tedy zaměřit. Třeba i vy nakonec zjistíte, že za stávajících podmínek na hypotéku bohužel nedosáhnete a budete muset situaci řešit.
Jste dostatečně bonitní?
Tak přesně tuto otázku si bude prověřovat jakákoli banka před tím, než vám případně poskytne hypotéku. Bez prověření bonity dnes ostatně nebývá poskytována ani půjčka online a jiné finanční produkty. Jakým způsobem se schopnost splácení u žadatelů prověřuje? Alternativ bývá hned několik. V první řadě se samozřejmě bankovní domy zaměřují na aktuální výši příjmu žadatele o hypotéku. Podle svých tabulek pak jednoznačně určí, jestli je tento žadatel schopen splácet stanovený hypoteční úvěr. Vše se odvíjí jednak od interních směrnic banky a jednak pochopitelně od výše konkrétního hypotečního úvěru. Z dalších aspektů jmenujme ještě věk žadatele, jeho dosažené vzdělání a také pravidelně se opakující výdaje.
Neschopnost ručit nemovitostí
I v tomto bodu tkví poměrně velký háček. Pokud se člověk, který žádá o hypoteční úvěr, nedokáže prokázat nějakým majetkem, jímž by ručil, zřejmě hypotéku nedostane. Dalo by se namítnout, že ručit lze přece samotnou nemovitostí, k níž se hypoteční úvěr vztahuje, nicméně zpočátku je její hodnota minimální. Pozemkem u mnohých bankovních domů bohužel ručit nelze.
Absence finančních rezerv
V minulosti bývalo zvykem, že hypotéku dostali i lidé, kteří neměli naspořené vůbec žádné peníze. Dnes je tomu jinak, jelikož banky se chrání před lidmi, kteří nejsou schopni dostát svým závazkům. Situace je pochopitelná. Brání se i stát. Dnes jsou poskytovány hypotéky maximálně do 70 % ceny zastavené nemovitosti. Ve výjimečných případech se setkáme i s hypotečními úvěry do 80 % ceny zastaveného objektu. Něco tedy musíte mít naspořené, případně si peníze půjčit od rodiny nebo jiné společnosti.
Více žadatelů má vyšší šance
Zatímco při srovnání půjček lze počítat pouze s jedním jediným žadatelem, u srovnání hypoték a hypotečních úvěrů všeobecně se mohou řešit žadatelé dva. Vždyť takto mají mnohem vyšší šance. Logicky se jim totiž zvyšuje bonita. Jinak se samozřejmě také vyplatí žádat o hypotéku u více poskytovatelů, jelikož samozřejmě můžete najít takový produkt, který bude přímo šitý na míru vaší stavbě.