TIPY

Posviťte si s podzimem na správné osvětlení u vás doma

Je tu podzim a s ním i méně slunečních paprsků a postupně se zkracující dny, které přinášejí dlouhé večery a tmu. A právě v období, kdy máme přirozeně méně tepla i světla, hledáme způsoby, jak si náš domov zútulnit a vizuálně prohřát. Nikdo nechce sedět s podzimním splínem ve zchladlých prostorách, které působí studeně a cize. Zeptali jsme se interiérové designérky Anke Glut, jak si doma udělat podzim hřejivý.

S plným rozvinutím podzimu hledáme nápady a inspiraci, jak se připravit na chladné období, abychom se doma cítili dobře, bezpečně a nemuseli jsme pociťovat chlad, ať už skutečný, nebo pocitový. „Na podzim a v zimě je světla málo, a když se nám ho nedostává, musíme si ho vytvořit uměle. Záplava dobře vybraného a vhodně umístěného osvětlení vám pomůže zahnat chmury a podzimní deprese nebude mít šanci. Se světlem to ale nepřehánějte, přesvětlené prostory nejsou v důsledku příjemné a ani zdravé pro oči,“ říká Anke Glut, interiérová designérka, která se zaměřuje na koncepty interiérů v různých stylech pro rezidenční i komerční využití.

 

Hra se světlem a centrální svítidlo

Stále platí zlaté pravidlo osvětlení, že hlavní zdroj světla má přicházet od stropu. Vyberte si lustr či závěsné svítidlo, které bude fungovat jako dominanta místnosti a bude určovat její ráz. Pokud žijete v bytě s nižším stropem, namísto svítidla na lanku či tyči vsaďte na přisazené světlo, které sedí přímo na stropě. To ale nestačí, pokud se doma chcete cítit dobře a mít funkční osvětlení, které nebude na úkor pohodlí a zdraví.

„Dlouhodobým trendem při výběru osvětlení je hra světla a stínu. Díky tomu, že se v místnosti střídají kontrasty světla a stínu, vzniká živý a zajímavý dojem. Proto je třeba při plánování osvětlení uvažovat koncepčněji a vzít v potaz rozdělení prostoru na pracovní, odpočinkovou a čistě dekorativní zónu. Vyvarujte se ale ostrých stínů, které oku nelahodí. Pro dosažení kýženého efektu doporučuji zkombinovat přímé a nepřímé světlo z bodového a rozptýleného osvětlení,“ radí Anke Glut. Promyslet optimální nastavení osvětlení tak, aby poskytovalo ideální podmínky a komfort pro každodenní život, je těžší disciplína, než se zdá. Proto doporučujeme přizvat si k zařizování nového bydlení, rekonstrukci či jen drobné revitalizaci interiéru odborníka.

V pracovní zóně, kde máte umístěný pracovní stůl a plochu, je třeba zvolit jasné a dostatečné světlo. Bez stolních lamp se tak neobejdete. V dekorativní zóně, kde například vystavujete suvenýry či dekorační předměty, naopak využijte LED pásky. Ty umí podtrhnout decentní detaily v místnosti a přiznat jim tak pozornost v celkovém dojmu z interiéru. Pracujte s nimi ale opatrně, abyste to nepřekombinovali a nezničili tak celou atmosféru. „LED pásky mají velkou výhodu, že jsou flexibilní a dají se dobře umisťovat do hůře přístupných částí – například schodiště, kuchyňská linka či vnitřní prostory v šatní skříni. Fungují většinou na samolepicí bázi, takže se s nimi pohodlně manipuluje,“ doplňuje Anke Glut.

Související příspěvky

Zhodnocení vlastního bydlení může být snadné: vsaďte na služby profesionálů a nechte svou nemovitost vydělávat!

redakce

Podle čeho si vybrat pračku

redakce

Ratanový nábytek na zahradu skvěle zapadá

redakce