< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Administrativní úkony
Stěhování neznamená jen nekonečné balení do krabic, ale i spoustu papírování. Pojišťovny, banky, provozovatelé internetu, kabelové televize, telefonu, zaměstnavatel, lékaři. Tento velice stručný a nutno říct, že očesaný výčet institucí by vám měl naznačit, kde všude byste měli ohlásit změnu své adresy.
Rozhodně byste měli vyrozumět i své známé a přátelé, protože z návštěvy na bývalé adrese nebudete mít radost ani vy, ani vaši kamarádi. A ještě jeden tip – zkoukněte své vizitky, jestli na nich nemáte uvedené své bydliště.
Zúčtujte se svým starým!
Vodné, stočné, plyn, elektřina, pojištění, poplatky za popelnice… Proveďte definitivní vyúčtování a nezapomeňte odhlásit plynoměr a elektroměr.
V případě, že se stěhujete z podnájmu, nesmíte zapomenout vypovědět nájemní smlouvu. Kontrakt si ovšem prohlédněte hned, jak o stěhování začnete přemýšlet. Nájemní smlouvy mívají výpovědní lhůtu v řádu měsíců. Při nastěhování jste nejspíš platili jeden či více nájmů navíc – pokud svůj nyní zž bývalý byt
Počítejte
Ačkoliv vám většina stěhovacích firem vytvoří předběžnou kalkulaci, měli byste ji brát s rezervou. Nechte si nějaké finanční prostředky stranou, opatrnost je matka moudrosti!
Udělejte party
Ač se vám tato rada může zdát poněkud absurdní, nepodceňujte ji. Z psychologického hlediska je stěhování velice náročnou činností (stres, loučíte se s věcmi, přesunujete se do „neznámého“…) a vy si zasloužíte nějakou symbolickou tečku, abyste si mohli říct „Uf, je to za mnou!“. Zároveň se jedná o dobrý prostředek jak poděkovat všem, kteří vás během přesidlování podporovali a pomáhali vám.