BYT

Podlinková svítidla ze studia LightVision

Vaření a jiné kuchyňské práce nejsou vůbec činnostmi jednoduchými a bezpečnými. Vyžadují dobrý zrak, a tedy i správné osvětlení, která Vám rádi navrhneme ve světelném studiu LightVision v Brně.

Problému osvětlení pracovních ploch v kuchyni by měla být věnována zvláštní pozornost při projektování vybavení bytu nebo při jeho rekonstrukci.

V minulosti bylo v kuchyni nejčastěji používáno samostatné stropní svítidlo v centrální části místnosti a zároveň se počítalo s dodatečným osvětlením světlem přirozeným. Rytmus současného života nás často nutí provádět kuchyňské práce v čase pozdního odpoledne nebo večer, kdy přirozené sluneční světlo už není nebo je velmi nedostačující. V těchto případech centrální světlo nestačí na osvětlení pracovních ploch na kuchyňských deskách. Proto podlinková kuchyňská svítidla získávají v posledních letech nebývalou popularitu. Svítidla tohoto typu jsou nejen funkční, ale umožňují také přidat kuchyni na atraktivnosti.

Pracovní osvětlení především

Speciální svítidla montovaná pod kuchyňské skříňky umožňují dokonalé osvětlení při většině kuchyňských prací, od čtení receptů, přes vaření až k mytí nádobí. Většinou jsou ve formě nevelkých, jednotlivých bodů, mini linií nebo elastických světelných pásů. Většina z nich je velmi tenká a velmi snadno zůstává ukryta před zrakem uživatele pomocí standardních ozdobných zakrývacích lišt instalovaných pod okrajem skříněk.

Svítidla, která představují jednotlivé světelné body, využívají nejčastěji halogenové žárovky. Jestliže se jedná o nízkonapěťová svítidla, potom je k jejich napájení možno použít elektronické napájecí zdroje o malých rozměrech a váze. S úspěchem mohou být nainstalovány dokonce i pod skříňkami, zezadu nebo uvnitř skříněk.

Ve svítidlech prodloužených tvarů mohou být zdrojem světla miniaturní zářivky. Na osvětlení pracovních desek v kuchyních by se měly používat kvalitní zářivky teplých barev, charakterizovaných teplotou barevnosti s rozmezím hodnot nižším než 3.300 K a přinejmenším velmi dobrým podáním barev.

Poslední dobou se v kuchyních čím dál tím častěji objevují také elektroluminiscenční zdroje LED používané v podobě speciálních elastických pásů nebo ve speciálně k tomu určených světelných tělesech.

Vyhýbej se oslnění a stínům

Použití bodových svítidel uložených nízko pod skříňkami a svítících přímo na hladké a lesklé povrchy desek může vytvářet problémy vzniklé díky potenciální možnosti oslnění zraku jasnými odrazy zdrojů světla. Dobrým způsobem, jak se vyhnout těmto jasným skvrnám, je použití svítidel s fluorescenčními lampami – zářivkami, které jsou opatřeny rozptylovými stínítky.

Jestliže se chceme vyhnout stínům objevujícím se na pracovní ploše, nejlepším způsobem je spojení vestavného kuchyňského fluorescenčního osvětlení s celkovým osvětlením celé místnosti.

Ne jenom v kuchyni

Podlinková kuchyňská svítidla jsou nejčastěji používána v kuchyních, ale použít se dají i např. v domácích barech, příbornících, pod poličkami v knihovnách nebo v domácích dílnách. Typ podlinkových kuchyňských svítidel by měl být přizpůsoben druhu a rozměrům osvětlovaného povrchu a jeho funkci.

Kontakt:

Areál Spielberk office center
Světelné studio LightVision
Holandská 6
Brno  639 00
Tel.: 511 120 941

Související příspěvky

Nábytek od SEDNISI.CZ Vám dovolí zapomenout na únavu

redakce

Jak vybrat podlahu do kuchyně?

redakce

Praktická Komoda do každé ložnice

redakce