< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Do kuchyně nebo obýváku?
Jídelní kout samozřejmě nemusí být jen v kuchyni. Máte-li dostatečně prostorný obývací pokoj, nic nebrání tomu, ho využít. Při rozvržené prostoru je ale potřeba myslet prakticky. Vzdálenost z kuchyně do obývacího pokoje by měla být co nejkratší, aby bylo možné pohodlně servírovat jídlo.
Pokud se rozhodnete umístit jídelní stůl do kuchyně, myslete na to, že při vaření potřebujete dostatečný manipulační prostor. Jestliže se při každé cestě od lednice ke sporáku musíte prosmýknout kolem velkého stolu, vaření vás brzy přestane bavit.
Klidné a světlé místo
Jídelní kout by měl vyzařovat rodinnou atmosféru a pohodu. Proto je vhodné jej alespoň opticky oddělit od zbytku místnosti. Oblíbené řešení je použití jakési obývací stěny, respektive soustavy poliček bez dveří a zadní stěny. Prostor tak zůstane světlý, opticky se oddělí obývací část od jídelního koutu a získáte nový úložný prostor.
Světlo v jídelně je klíčové. V šeru vypadá i božská mana jako podivná kejda. Proto se snažte jídelní kout situovat k oknu. Jestliže toto dispozice vašeho domova neumožňuje, rozjasněte interiér alespoň příjemnými barvami. Pro jídelny se obvykle doporučuje oranžová nebo červená barva, která stolující příjemně stimuluje a nabudí.
Když je místa nedostatek
Najdeme i extrémně malé obývací pokoje, kde je třeba šetřit každým metrem. Pokud takový vlastníte, můžete zkusit skládací jídelní stůl. Existují jednak rozkládací stoly, které se hodí například, když přijde na návštěvu širší příbuzenstvo a jednak stoly sklápěcí. Takový stůl lze většinou připevnit ke zdi nebo obývací stěně, a pokud ho zrovna nepotřebujete, můžete ho pohodlně přiklopit, takže nepřekáží.