INSPIRACE

Jak vybrat schodiště?

V dnešní době hraje schodiště velmi významnou roli při budování a plánovaná vzhledu interiéru. Často bývá dominantním prvkem místnosti nebo celého domu, popřípadě bytu. Není však vhodné typ schodiště vybírat jen dle toho, jak se nám líbí.

 

Co je tedy nutné před výběrem posoudit?

Jak velký prostor může ve vašem obydlí schodiště zaujímat? Jakou výšku bude schodiště překlenovat? Komu všemu bude schodiště sloužit? Jak dlouho má vydržet a jaké jsou požadavky na údržbu? Jakým stylem bude nebo je váš dům vybavený?

Nejprve je nutné vyřešit prostor, který lze využít pro interiérové schody. Pokud není příliš velký a vy potřebujete zužitkovat každý volný prostor, hodí se zvolit točité schodiště, které standardně zabírá nejmenší plochu. Variant točitého schodiště existuje spousta. Pokud uvažujete o přímém schodišti, i pod ním můžete využít prostoru, ale budete potřebovat více plochy. Plocha se odvíjí od zmiňované výšky mezi patry. V případě točitého schodiště výška ovlivňuje také jeho tvar.

Pokud dům neobývá jeden člověk, je třeba se zamyslet nad vhodnou šířkou schodiště. Měla by být taková, aby bez problémů mohli projít dva lidé. Standardní míry schodiště se pohybují mezi 60 až 120 cm.

Pokud máte malé děti nebo jste naopak sami již v důchodu, je důležité dbát na bezpečnost schodiště. To znamená nezapomenout na povrchovou úpravu schodiště – protiskluzovou. Výška jednotlivých schodů nebo rozmezí mezi nimi by také neměly být příliš veliké a důležité je také zábradlí. A to takové, aby na něj dosáhla i vaše ratolest. Rozmezí mezi schody bývá 16 až 19 cm.

Materiál ovlivňuje trvanlivost a údržbu schodiště. Pro interiérové schodiště jsou nejvhodnějšími materiály dřevo, sklo, kov a jejich kombinace. Možností jsou také schody kamenné. Betonové a cihlové schody se hodí spíše do exteriéru. Dřevo působí v interiéru útulně a teple a proto bývá nejoblíbenější variantou pro schodiště do rodinných domů. Kvalita dřeva závisí na jeho struktuře a zpracování. Na výběr jsou tak zvaná měkká dřeva, která se většinou snadněji opracovávají a tvarují vzhledem k jejich pružnosti a jsou levnější. Jedná se o dřevo smrkové, borovicové a modřínové. Tvrdá dřeva jsou dražší a déle vydrží.

Nejpoužívanějším je dřevo dubové. U dřevěného schodiště se vyplatí dbát na údržbu a používat speciální přípravky, tak vaše schody vydrží déle krásné. Nevýhodou těchto schodišť je sklon k vrzání. Sklo vypadá v interiérech velmi moderně, avšak působí chladněji. U těchto schodů je třeba dohlédnout na jejich maximální bezpečnost. Ve většině případů jsou kombinovány s dalšími materiály. Kovová schodiště, aby nepůsobila příliš průmyslově, jsou náročnou a také nákladnou záležitostí. Pokud však narazíte na šikovného kováře, může se vaše schodiště proměnit v umělecký skvost. Kovové schody jsou velmi pevné a odolné. Kámen musí projít dlouhou a náročnou úpravou, aby splňoval také estetickou funkci schodiště, a díky ní patří také k nákladnějším záležitostem. Ve výsledku je však v nabídce několik barevných provedení a struktur kamene a pyšní se také vysokou odolností. Všechny materiály lze zkombinovat a v dnešní době je to také velmi moderní.

 

Schodiště je důležité přizpůsobit stylu interiéru. Nebo interiér schodišti, ale většinou již máme představu o svém bydlení. Například masivní dřevěné schodiště se ne příliš hodí k modernímu minimalistickému nábytku. Takový interiér by působil nevyrovnaným dojmem.          

Před výběrem schodiště se tedy nezapomeňte zamyslet hlavně nad funkčností a bezpečností. Neváhejte se obrátit na specialisty ve výrobě schodišť, kteří vám s výběrem i realizací pomohou.                  

Související příspěvky

Vyplatí se na podzim nepromokavé a vodoodpudivé pracovní oblečení?

redakce

Stavební pouzdro NORMA – obložená klasika v různých modelech

redakce

Venkovní vířivky si můžete užívat v průběhu celého roku

redakce