U mnohých starších rodinných domů, ale také překvapivě u leckterých novostaveb, majitele značně trápí zvýšená vlhkost v interiérech. Ta se sem nejčastěji dostává skrze zdivo. Důvodů přitom může být celá řada. Postupů, jak sanovat vlhké zdi domu, existuje hned několik, od mechanických až po moderní formy, z nichž se dá vyzdvihnout kupříkladu elektroosmóza.
Hlavní příčiny a následky vlhkých stěn
Sanace vlhkého zdiva je poměrně důležitou záležitostí, kterou byste v jistých případech rozhodně neměli podceňovat a opomíjet. Typicky je tento problém vytvořený v důsledku pronikání spodních vod do základů domu. Tato vlhkost se pak postupně prodírá skrze celý objekt, což má za následek tvorbu plísní, horší kvalitu vnitřního ovzduší a zkrácení životnosti nemovitosti. Někdy je za příčinu označován i samotný okolní vzduch, což je charakteristické kupříkladu ve vyšších nadmořských výškách apod.
Vlhké zdivo může mít v dlouhodobějším horizontu velmi špatný vliv na zdraví obyvatel domácnosti. Stačí si uvědomit, že tím trpí především vaše plíce. Lidé, kteří obecně bydlí v nemovitostech, jež jsou náchylné na vysokou vlhkost, mívají nejrůznější dýchací potíže. Asi nejzávažnějšími případy jsou astmata a zápaly plic, a to především v zimních měsících. V zimě navíc objekt, který není kvalitně zateplený a trpí na vysokou vlhkost stěn a základů, musíte mnohem intenzivněji vytápět, což se logicky negativně promítá do provozních nákladů, respektive se to odrazí na vašem rodinném rozpočtu. Nemluvě o tom, že je například daleko častěji nutné provádět různé opravy prasklých stěn, malování atd.
Mechanické způsoby odstranění vlhkosti
Klasickou metodu představuje podřezání zdiva pomocí řetězové pily, potažmo diamantového lana. Při tomto způsobu se nejprve vytváří spára, do které se následně vkládá vhodný hydroizolační materiál. Nevýhoda tohoto způsobu sanace vlhkého zdiva spočívá v poměrně intenzivní stavební činnosti. Je nutné počítat s tím, že vznikne dost odpadu, navíc jako majitelé nemovitosti můžete být po určitou dobu v důsledku řemeslnických prací omezeni. Pravdou však je, že kvalitně provedené podřezání zdiva bývá vysoce efektivní, a to i v porovnání s ostatními a modernějšími způsoby.
Chemické řešení potíží se zdivem
V posledních letech se stále častěji přistupuje k řešení pomocí chemických látek. Takzvaná chemická injektáž se zpravidla provádí tak, že se přímo do postižených stěn napouští speciální látka. Ta má pak schopnost vyplnit trhliny, skrz zdivo se díky ní voda odráží a neproniká dále do jeho struktur a interiéru domů.
Aktivní elektroosmóza
Velmi efektivní metodou je aktivní elektroosmóza. Používá se tedy především spíše jako doplňkový způsob při celkové sanaci vlhkého zdiva. Mezi základy a vrchními částmi zdí vznikne napětí, které je způsobené prouděním vody v kapilárách stěn. Dojde tak k uzemnění a proudovému obvodu, takže voda nemá šanci postupovat dále, je vlastně odpuzována.