Zima už je takřka definitivně za námi, což hlavně pro pěstitele čehokoliv znamená i přípravu skleníku na nadcházející teplé období. Nejedná se o nic náročného, nicméně také není dobré to podceňovat. Čím více práce si uděláme dnes, tím méně jí budeme mít v budoucnu.
Je potřeba dovnitř pustit světlo
Ze všeho nejdříve je nezbytné pustit světlo do skleníku a bez adekvátního umytí oken to nepůjde. Ta se přes zimu často dost zašpiní a je tedy dobré být maximálně důkladný. Samotná voda rozhodně nestačí.
Ideálním řešením je použití nějakého prvotřídního čističe na přírodní bázi, avšak kdo nechce moc utrácet, vystačí si i s octovou vodu. I ta se totiž dá použít jako efektivní dezinfekce, která dokáže zahubit například i zárodky plísní.
Tuto očistu by měli provést nejen majitelé klasického, ale rovněž i polykarbonátového skleníku, a sice každoročně.
Nezbytné opravy
Po zimě bývají skleníky nejen špinavé, ale často také trochu mimo svou obvyklou kondici. Některé skleněné tabule mohou být popraskané, případně zreznou dřevní panty. Takovéto patálie je nezbytné vyřešit ještě před zahájením sadby.
Zničené skleněné tabule je optimální vyměnit za nové. Určitě se nedoporučuje použít místo nich provizorní řešení typu zahradní plachta. Oprava zrezlých dveří je o poznání méně nákladná. Na ty stačí použít přípravek proti korozi.
Zbytky rostlin musí pryč
Ať už člověk v zahradním skleníku pěstuje cokoliv, musí dbát hlavně na kvalitu půdy. Tu není nutné měnit každý rok, bohatě stačí jednou za pětiletku. Odstraňování rostlinných zbytků by ovšem již každoroční rutinou být mělo. Vyčerpanou půdu je pak vhodné posilnit pomocí čerstvého kompostu.
Dokoupení vybavení
Valná část zahrádkářů po zimě zjistí, že se jim ztratilo některé nářadí, respektive není už nadále použitelné. V takovém případě se vše potřebné musí dokoupit, ideálně třeba v internetovém obchodě https://www.avenberg.cz/.