Hlavním problémem letitých objektů bývá vlhké a zasolené zdivo. Chybí jim dnes již zcela běžná hydroizolace, která zamezuje vzlínání zejména půdní vlhkosti do zdiva. Následná aplikace hydroizolace je technicky náročná nebo nemožná. Vlhké a zasolené zdivo ale může vést až k poškození statiky domu, estetickému znehodnocení omítky a k bujení interiérových plísní, které mohou vést k nepříjemným zdravotním potížím.
„Při sanaci vlhkého zdiva se bohužel ani v dnešní době nemůžete spolehnout na jedno univerzální opatření, které by vás zbavilo starostí jako mávnutím kouzelného proutku. Základem nápravy je správná diagnostika vad, jejich příčin a posléze návrh postupu rekonstrukce a odpovídajících technických detailů, zamezení postupu vlhkosti konstrukcí a v neposlední řadě návrh a aplikace vhodné povrchové úpravy – sanačního omítkového systému. Ani sanační omítka neexistuje pouze jedna, jedná se o celý systém, který se na zdivo aplikuje v rozdílné skladbě a tloušťce v závislosti na míře vlhkosti a následném zasolení. Při výběru tohoto systému je přitom nejlepší obrátit se na odborníky. Společnost Baumit, výrobce omítkových směsí a komplexních fasádních systémů, je v tomto směru partnerem opravdu fundovaným. V posledních letech jsme prováděli celou řadu unikátních rekonstrukcí, které hovoří sami za sebe. Například Velkopřevorský mlýn, který se nachází v Praze na Kampě na kanálu Čertovka je typickým příkladem zdařilé rekonstrukce s materiálem Baumit. Každý zákazník se může ve svém regionu obrátit na obchodní a technické zástupce společnosti, kteří zdarma navrhnou, jaký materiál bude pro daný dům nejvhodnější, “ komentuje problematiku sanací paní Olga Janovská, konzultantka zákaznického centra.
Komplexní systém pro historické budovy
Sanační omítkové systémy Baumit Sanova se vyznačují vysokou pórovitostí, nízkou kapilární nasákavostí a zároveň vysokou paropropustností. Správná omítka tedy umožňuje rychlý transport vlhkosti v podobě vodní páry ze zdiva směrem ven. Nízká kapilární nasákavost zamezuje šíření vlhkosti a vzlínaní vody ve zdivu směrem nahoru. Na rozdíl od běžných vápenocementových omítek tak nedochází k výkvětům solí na povrchu omítky a k jejímu poškozování vlivem působení solí. Vysoký obsah pórů v sanačních omítkách vytváří dostatečnou kapacitu pro ukládání solí a jejich objemové změny tak nemají za následek destrukci omítky. Životnost sanačních omítek na vlhkém zdivu je proto mnohem delší oproti životnosti běžných omítek a povrch omítky zůstává suchý a v technicky bezchybném stavu.
Téměř každá zeď se dá zachránit. U starých objektů se většina jejich majitelů potýká s vlhkostí. Boj s ní je možné vyhrát maximální eliminací příčin vlhkosti a aplikací správné povrchové úpravy, která napomáhá vysoušení zdiva a předchází jeho poškození působením solí. Společnost Baumit nabízí celý systém sanačních omítek Baumit Sanova, který představuje doplňkovou metodu v boji proti vlhnutí objektů.