Různých užitečných zařízení, která je možné ovládat třeba skrze mobilní telefon, už existuje opravdu celá řada a mnoho z nich běžně používáte doma. Aby však měla jejich koupě skutečně smysl, je dobré je spojit do jedné množiny a vytvořit z nich chytrou domácnost.
Všechno lze takto řídit?
Umělá inteligence nemá s chytrou domácnosti víceméně nic společného. Vše ovládá člověk. Nemusíte se tak bát, že by na vás například z čista jasna zaútočila rychlovarná konvice. To se opravdu nestane.
I kdyby vaše elektrospotřebiče měly vysoce vyvinutou inteligenci, což rozhodně nemají, budete je mít všechny na povel vy, a sice prostřednictvím svého mobilního telefonu. Dříve se k tomuto účelu používaly ovladače, nicméně ty nejsou tak praktické, a hlavně mají jen omezených dosah, zatímco s mobilem můžete ovládat chytrou domácnost teoreticky odkudkoliv na planetě.
Je však nějaký zásadní důvod si něco takového pořizovat? Rozhodně je, a nejde jen o pohodlí. Hodně tímto krokem můžete ušetřit. Lze tak například regulovat teplotu, takže když nebudete doma, prostě ji snížíte na nulu, a jak se budete vracet, zapnete topení podle svého uvážení.
Domů tak můžete dorazit ve chvíli, kdy v něm bude panovat dokonalá tepelná pohoda. Takto se dá samozřejmě ovládat třeba i klimatizace během letních veder. Není nutné ji mít zapnutou celý den, stačí ji nastartovat, když se budete blížit ke vchodovým dveřím.
Může zabránit katastrofě
Chytrá domácnost je skvělá i v tom, že může zabránit třeba rozšíření požáru. Stačí mít jen nainstalovaný vhodný detektor plynu. S detektorem kouře se okamžitě dozvíte, jestli u vás doma hoří.
Musíte však pamatovat na to, že by se nemělo jednat o nějaký šunt za pár korun, ale o kvalitní detektor CO2, co skutečně pomůže. Ani ty nejlepší nejsou příliš drahé.