DŮM

Chcete mít doma čerstvý vzduch a ušetřit za teplo? Začněte větrat řízeně

Chystáte se na stavbu nového bydlení, řešíte rekonstrukci, nebo jen tak dumáte, jak zvýšit komfort toho stávajícího? Pak jste možná zaznamenali, že se stále diskutuje o způsobu větrání. Respektive o řízeném větrání, která má oproti klasickému způsobu několik důležitých výhod. Pokud netušíte, o co se jedná a proč byste se měli k moderní technologii přiklonit, nepřestávejte číst. Prozradíme vám vše potřebné.

Neřízené větrání je větrání pomocí oken, dveří či infiltrace. Nevýhodou je, že se při výměně vzduchu dostane ven i velké množství tepla. Navíc se o větrání musíte starat manuálně, což je velmi nevýhodné v době, kdy na delší dobu opustíte domov (např. z důvodu dovolené). Neřízeným větráním nikdy nedosáhnete optimální výměny vzduchu (cca. 0,3 až 0,5 celkového objemu za hodinu).

Řízené větrání umožňuje přesné stanovení intenzity. Zároveň jde o mnohem úspornější způsob výměny vzduchu, protože během něj dochází jen k minimálnímu úniku. Proto jsou rekuperační jednotky nedílnou součástí energeticky úsporných domů.

Jak řízení větrání probíhá?

Řízené větrání probíhá pomocí rekuperačních jednotek – zařízení, která se instalují po obvodových zdech domu. Tyto jednotky disponují regulátorem (může být manuální i digitální) pro nastavení intenzity větrání a zajišťují nepřetržitou výměnu vzduchu. Jednotlivé jednotky lze samozřejmě přizpůsobit individuálním požadavkům pro jednotlivé místnosti. K mání jsou také předpřipravené sady pro specifické typy objektů.

Má-li být řízené větrání efektivní, musíte zvolit správný typ větrací jednotky. Z tohoto důvodu se obraťte na někoho, kdo má s prodejem a instalací dostatečné zkušenosti. Dobrou volbou je český systém řízeného větrání inventer od společnosti A-Invent. Bližší informace najdete na www.inventer.cz.

Související příspěvky

Grilování na zahradě s přáteli s Barbecook

redakce

Domácí telefony jsou často opomíjenou součástí domácích zabezpečovacích systémů

redakce

S opravou plochých střech bývá mnoho starostí

redakce