DŮM

Byt versus dům: Jak velké rozdíly panují mezi náklady?

Češi jsou známí tím, že preferují bydlení ve vlastním. Kvůli koupi bytu či stavbě domu jsou ochotni zadlužit se na dlouhé desítky let dopředu. Někteří přitom preferují byt, jiní by nejraději šli do pěkného domku. Jaký vůbec je rozdíl v nákladech na byt a dům? Je bydlení v domě o tolik dražší?

Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí i hypoték je stále více lidí vůbec rádo, když se jim podaří získat hypotéku. Největší zájem je samozřejmě o bankovní půjčky, které přináší příznivější podmínky a větší jistotu než půjčky od nebankovních poskytovatelů. Najít výhodnou hypotéku je ale stále těžší, a proto hodně lidí využívá možnost porovnání půjček online.

Zejména ve větších městech se ceny bytů a domů pohybují v řádech milionů korun a za mrňavý 2+kk v Praze nezaplatíte méně než 3 miliony korun. Vážní zájemci o vlastní bydlení, proto sahají po nejlevnějších nabídkách, které aktuální trh nabízí. Nejčastěji se jedná o starší panelové byty nebo byty v okrajových lokalitách s horší občanskou vybaveností. Jenomže kupní cena zdaleka není jediný náklad, který s vlastnictvím nemovitosti souvisí.

 

Panelákové byty jsou nejdostupnější

To však neznamená, že jsou nejlevnější, jakkoliv se to při koupi může zdát. Při koupi staršího bytu počítejte s 4% daní z nabytí nemovitosti. Uvedeme-li si jako příklad byt 3+1 n pražském sídlišti cca za 4 miliony korun, na dani zaplatíte navíc 160 tisíc korun. V případě koupi bytu přes realitní kancelář, si připočítejte ještě provizi, kterou platí kupující nikoliv prodávající.

Jelikož se jedná o starší byt, počítejte s tím, že v následujících letech budete navíc povinni pravidelně přispívat do tzv. fondu oprav, ze kterého jsou hrazeny různé opravy. Na nákladnější opravy nebo modernizaci (např. výměna oken, zateplení, vybudování výtahu apod.) si společenství vlastníků obvykle bere bankovní půjčky, které splácí řadu let.

 

Novostavba je sice dražší, ale …

Byt v novostavbě stojí vždy více než panelový dům. Do svých výpočtů ale zahrňte nejen cenu, ale také daň a provizi realitní kanceláři. V případě novostavby se na vás jako prvního majitele daň z nabytí nemovitosti nevztahuje. Jelikož jednáte přímo s developerem, náklady nebudou obsahovat ani provizi RK.

Pokud výsledné částky porovnáte, možná zjistíte, že se vám vyplatí koupit novostavbu. Nemluvě o tom, že novostavby nabízí další zajímavé možnosti, jak je zahrada u bytů v přízemí, terasy, garáže či alespoň garážové stání. Novostavby často mívají vlastní recepci, které se v domě stará o potřeby jeho obyvatele a zajišťuje bezpečnost. Neobvyklá není ani nabídka různých služeb zahrnující například výše uvedenou recepci, ale také fitness centrum, saunu apod. Jednoduše a stručně řečeno, bydlení v novostavbě nabízí méně starostí a více komfortu.

 

Domek – větší soukromí, ale i náklady

Vlastní dům se zahradou je určitě fajn. Máte vlastní pozemek a nejbližší sousedi jsou pár metrů od plotu. Jak moc se ale stavba domu vyplatí? A vyplatí se vůbec? Nejjednodušší je koupit dům hotový. I v tomto případě máte na výběr mezi starší zástavbou nebo novostavbou. Zde platí stejné podmínky jako u koupi starší nebo nového bytu.

Rozhodnete-li se pro stavbu, počítejte s finanční i časovou náročností. Na druhou stranu si postavíte a vybavíte dům dle svého přání. U novostaveb můžete navíc využít moderní prvky, které maximálně šetří energiemi a snižují také výdaje na provoz domu na minimum (tzv. pasivní domy).Na začátku tedy zaplatíte více než v případě koupě bytu, ale náklady v dalších letech by měly být nižší. Nemluvě o větším soukromí a lepším prostředí pro celou rodinu.

Související příspěvky

STOVE – efektivní novinka ve světě peletových kamen

redakce

Jakou podobu dáte své fasádě?

redakce

Efektivní izolace podkroví je nezbytný základ

redakce

3 x komentováno

Hanka 13. 7. 2018 at 11:19

Osobně by mi bylo celkem jedno, jestli budu bydlet v domě či v bytě. Obojí má své výhody i nevýhody, jak je v článku napsáno. Nicméně podmínky získání hypotéky jsou dnes velice náročný. Dívala jsem se na ukázkový příklad koupě nomovitosti – kolik musíte mít reálně naspořeno a kolik opravdu za koupi zaplatíte. Nezbyde mi než dalších pár let spořit 🙁 Ukázkový příklad: https://www.hypotecnikalkulacka.cz/hypotecni-zpravy/kolik-potrebuji-dnes-penez-kdyz-chci-vlastni-bydleni-na-hypoteku

Lukáš 8. 8. 2018 at 10:24

Tak byty jsou super. Nemám proti nim nic. Jediné co, tak teď je cena ve městech fakt dost vysoko. Někdy i v ceně domu někde na periferii. Jako výhodu domu zase vidím i to kolem. Což je třeba zahrada. Dá se na ní postavit třeba altán nebo pergola tohoto typu https://www.vetas.cz/produkty/zahradni-pergoly-pristresky. A třeba bylinky atd. Každé má svoje no. Barák zase potřeba pořád něco opravovat, byt zase ne.

Věra 1. 11. 2022 at 19:54

No tak třeba při stavbě rodinného domu budete asi muset napočítat větší množství peněz za okna JIS a nebo třeba vnitřní parapety v garáži. Zároveň je potřeba počítat s tím, že třeba taková střecha se bude muset zaplatit jednorázově u domečku, kdežto na opravy v bytě přispíváte měsíčně do společného fondu.

Diskuze je uzavřena.