Podzim jako by skoro letos ani nebyl. V jeden den se koupeme v bazénu a užíváme tropických teplot a druhý den se balíme do svetrů. Prudký nástup chladného počasí mnoho z nás zaskočil a urychlil i začátek topné sezóny. Spolu s ním se opět vrátily i obavy, jak dlouhá zima bude a kolik nás na topení bude stát.
To hlavní pro snížení nákladů je dobře izolovaný dům, aby teplo nemělo kudy unikat. Tradičně tak nejdříve vyřešíme výměnu oken a dveří, izolaci kolem nich a správné usazení, pokračujeme zateplením stěn a novou fasádou. Na plochu, která je v domě největší a kterou uniká nejvíce tepla ale neřešíme často vůbec a zapomínáme na ni. Tou plochou je strop, přes který nám může mizet až třetina tepla a tak máme každý rok vyšší náklady za to, že topíme jen tak do vzduchu. Izolace stropu je proto velmi efektivní řešení, které dokáže ušetřit až 30 % nákladů na vytápění.
Pokud jste se teď zhrozili při představě nepořádku, omezených možností pro bydlení, prachu a spousty cizích lidí ve vašem domově, můžete být klidní. Nic takového u foukané minerální izolace opravdu není nutné. Tato technologie je nejvhodnější právě pro střešní konstrukce a stropy, protože je hotová za pár hodin a bez jakéhokoli nepořádku nebo skladování materiálu. Jak už název napovídá, na vybrané místo se aplikuje foukáním za pomoci speciálního stroje a na místo určení je dopravena hadicí. Vše ostatní, tedy zásobník s materiálem, potřebné nářadí a další, zůstává na nákladním autě před domem a nikam se nenosí ani nenechává nikde ležet.
Rychlá a čistá aplikace foukané izolace ale není její jedinou výhodou. Díky technologii foukání se dostane i do nejmenších škvír nebo mezer a tak nevznikají žádné tepelné mosty. Vždy se vytvoří souvislá plocha izolace a ani v rozích nebo kolem konstrukce nedochází k únikům tepla. Minerální vlna, používaná jako izolační materiál, je nehořlavá, odolná proti plísním i škůdcům a nesaje vodu. Životnost foukané izolace je opravdu dlouhá, neslehne se za pár měsíců ani nevydrolí, jak tomu může být u jiných materiálů. V zimě tak zachrání drahé teplo a udrží ho v interiéru, v létě naopak chrání místnosti před přehříváním.