FINANCOVÁNÍ

Boj s dluhy I: Jak vznikají dluhy a jak se jich zbavíme?

Untitled documen Mít v dnešní době uzavřenou hypotéku na domov, kontokorent na nákup nové ledničky nebo půjčku na nečekaný nákup nového automobilu není v dnešní době nic neobvyklého. Musíme ale stále doufat, že nás nepotká žádný finanční výpadek. Ztráta zaměstnání může dostat i bezproblémovou rodinu do finanční pasti.

Zadluženost českých rodin stále stoupá a případy, kdy rodiny nejsou schopny splácet, přibývají každým dnem. Nejedná se o žádnou planou výhružku. Jen v roce 2011 si Češi půjčili více než 293 miliard Kč. Dluží už každý třetí občan této země. Po splatnosti jsou půjčky za 40 miliard a za loňský rok bylo vyhlášeno neskutečných 936 000 exekucí.

Problémy se splácením půjček řešíme nejdříve pomocí kontokorentu, pak přichází na řadu rodina a přátelé.mezitím stále rostou dluhy za nájem, energie, mobily. Může to skončit u nebankovních půjček, mnohdy pochybného původu. Ale to už je člověk většinou v pasti – po sečtení všech dluhů jde nezřídka o statisícové částky.

Když dluhy neřešíte, přerostou vám přes hlavu

Za dluhy našich klientů většinou stojí mix z úroků z prodlení, smluvních pokut a nákladů na vymáhání dluhů. Zpočátku sice nemusí dlužit moc, ale pokud svou situaci neřeší, dluh po čase roste tempem až o desítky tisíc měsíčně,“ uvedl odborník na oddlužení Tomáš Valášek ze společnosti provozující portál Oddluzenisnadno.cz.

Kromě toho, že lidé svou situaci s dluhy neřeší (nebo neumí řešit), vše zhoršuje také počet dluhů. „Počet různých dluhů bývá obyčejně mezi 5 až 10 na osobu. U rodin pak není výjimkou i 15 různých závazků. V praxi jsme se ale setkali i s lidmi, kteří byli zatíženi více než 30 různými dluhy. I těm jsme ale nakonec dokázali pomoci,“ dodal Tomáš Valášek.

Postavte se svým dluhům čelem a začněte je řešit!

Protože je v dnešní době oddlužování velice aktuální téma, je na našem trhu velké množství firem, které slibují, že vám tento problém pomohou řešit. Bohužel, ne všechny vám mohou pomoci. Pokud se tedy odhodláte svou nelehkou situaci s dluhy řešit, je dobré mít přehled o tom, jaké máte v boji s dluhy možnosti.

Jak nejčastěji řešíme problémy s dluhy

  1. Bohužel obvyklé, ale naprosto nesmyslné. Půjčkou sice staré dluhy zaplatíte, ale váš celkový dluh neklesne. Naopak, stoupne a řešení jen oddálíte.Další půjčkou
  1. Pomocí správců dluhů
    Lákavé inzeráty, ve kterých firma slibuje řešení dluhů za vás, nevedou k ničemu dobrému. S podobnými firmami věřitelé nejednají a pár měsíců v jejich péči vám ještě přitíží.

  2. Konsolidací všech půjček
    Sloučení všech půjček do jedné. Co uspoříte na poplatcích, to naskočí na novém úroku. Navíc vám konsolidace nepomůže od exekuce. Navíc stále dlužíte, takže opět jen odkládáte řešení.

  3. Oddlužením neboli insolvencí
    Oddlužení insolvencí je u nás zákonem umožněno od roku 2008. Pokud soud vyhoví návrhu na oddlužení, jste v jeho ochraně – nemůže na vás exekutor, nenarůstají vám úroky a celkový dluh splácíte dle dohodnutého kalendáře. Mezi věřitele peníze rozděluje přidělený insolvenční správce. To nejpodstatnější je, že pokud během 5 let splatíte alespoň 30 % svých dluhů, jste oficiálně oddluženi a ostatní dluhy jsou smazány.

Insolvence je stále více populární

Rostoucí počet žadatelů o oddlužení (někdy se mu také říká osobní bankrot) potvrdil i ředitel společnosti provozující portál Oddluzenisnadno.cz, Tomáš Valášek: „Podle dostupných statistik bylo v ČR vyhlášeno za rok 2010 přesně 6192 osobních bankrotů. V roce 2011 to bylo už 11 536 bankrotů – a to do statistiky nepočítáme ty, kterým soud osobní bankrot nepovolil.“

Projít oddlužením sice není snadné, ale jde to. A je to jeden z mála způsobů, jak se dluhů opravdu trvale zbavit. Jak se o oddlužení žádá a jak probíhá, si ukážeme v dalším díle.

Související příspěvky

Vybavte svůj domov nábytkem s nádechem exotiky

redakce

I zařizování vaší hypotéky může probíhat v pohodě a v klidu!

redakce

S pomocí Gepard Finance konečně bydlíme ve svém!

redakce