TIPY

8 tipů, jak topit úsporněji

Spousta lidí v dnešní době přemýšlí, jak vyřešit vytápění domu a bytu tak, aby bylo co nejefektivnější. Možností, čím topit je opravdu spousta. Je důležité vybrat tu, která co nejméně zatíží váš rozpočet a ideálně ušetří peníze za topení.

1) Mezi hlavní faktory, které rozhodují o tom, čím budete ve své domácnosti topit, patří nejen rychlost a efektivita vytopení celého bytu nebo domu, ale hlavně cena tepelné energie. Podle svých finančních možností si tak musíte určit, zda budete topit plynem, elektrikou nebo třeba kotlem na dříví a dřevěné pelety a brikety.

2) Ideální teplota v obyvatelné místnosti by měla být zhruba 21° C. V ložnici pak můžete mít teplotu i kolem 16° C a uvidíte, že se vám v takové místnosti bude mnohem lépe usínat. Nejteplejší místností bytu je často koupelna, protože bývá často nejmenším prostorem bytu nebo domu.

3) Pokud denně vaříte nebo pečete, tak klidně v kuchyni stáhněte topení a využijte toho, že trouba dokáže kuchyň velmi rychle vytopit. Ušetřené dřevěné kůrové brikety poté můžete použít například při večerním topení, kdy si můžete vybrat noční dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a ulehčí vám tak topení v noci.

4) Nejčastějším topivem, které si lidé volí, aby ušetřili, je dřevo. Dřevo je oblíbeným topivem kvůli jeho ceně, ale musíte k němu připočítat také čas, který vám zabere, než topivo zpracujete a uskladníte. Následně celou zimu doufáte, že vám dřevo vydrží až do jara. Jednodušším a rychlejším způsobem, jak topit a uspořit jsou dřevěné brikety. S nimi nemáte již žádnou další práci a navíc se dají lépe uskladnit.

5) Při opuštění bytu klidně stáhněte topení a zavřete okna, abyste zbytečně nevětrali. Věděli jste, že každý teplotní stupeň, který je v místnosti navíc zvýší spotřebu energie až o šest procent? Zkuste tedy ve všech místnostech udržovat stálé teploty. Ty by se měly pohybovat okolo 20° C.

6) Co se týče větrání, tak v zimě by mělo být velmi krátké, ale o to intenzivnější. Ideální je například, když ráno vstanete a ustelete si, tak otevřít okna, vyvětrat, zatím si udělat hygienu v koupelně, a poté hned okna zavřít. Čerstvý vzduch je zdravý a prospěje vám i v zimě.

7) Větrání v zimě by mělo být krátké, ale intenzivní – lepší je, když na chvilku otevřete okna dokořán a uděláte průvan, než aby byla třeba hodinu otevřená na ventilačku. Tím se totiž ochladí zdi, které byste museli vyhřívat znovu.

8) Kromě chytře zvoleného topiva, kterým jsou dřevěné brikety a pelety, můžete za topení ušetřit také tím, že před radiátory nebudete dávat žádný nábytek, který by bránil proudění tepla. Zároveň můžete vyměnit okna nebo celý dům zateplit a tato investice se vám do úspor tepla rozhodně vyplatí.

Související příspěvky

Kdo se stará o váš dům?

redakce

Vyuďte si doma maso nebo klobásky, které vám budou všichni chválit

redakce

Jak vybrat velkou sedačku

redakce