Francouzské šampaňské je pojem, který dobyl svět. Tento druh alkoholického nápoje se stal tak oblíbeným, že způsob výroby se začal šířit do dalších vinařských koutů světa. Cava, Prosecco nebo středoevropský sekt či sovetskoje igristoje. Tam všude šlo o napodobení procesu výroby z Francie, ale francouzské šampaňské je stále považováno za vrchol. Chcete se o tomto pozoruhodném nápoji dozvědět víc?
Pozor. Po přečtění článku možná budete mít nezadržitelnou chuť něco “bublinkového” si dát.
-
Mnoho skvělých vynálezů vzniklo omylem. Víte, že kromě penicilinu to bylo i francouzské šampaňské? Alespoň podle legendy
Příběh o anglickém vědci Alexandru Flemingovi, který dílem náhody objevil penicilin, je velmi dobře znám.? Málokdo však ví, že i šampaňské prý vzniklo také omylem.
Hrdinou je Pierre Dom Perignon. Benediktinský mnich a sklepmistr, jehož vášní bylo experimentování. Jako sklepmistr zkoušel použití různých materiálů a předmětů k uzavření lahví, aby zajistil jejich kvalitu. I on zapomněl několik exemplářů svých pokusů ve sklepě. Ty si žily vlastním životem až do doby, než je znovuobjevil. Korkové špunty, které na ně umístil, při manipulaci vyletěly, a tak začala legenda o nejslavnějším šumivém víně – šampaňském.
Kolik je na tom pravdy? Kdo ví. Jisté je však, že sami Francouzi byli na začátku k tomuto nápoji značně nedůvěřiví a jeho slávu probudil až ruský car, který si jej zamiloval a z Francie si ho nechával dovážet.
-
Pravé šampaňské nesmí chybět na žádné velké oslavě. Chcete důkaz?
Jedním z nejproslulejších producentů je Moët et Chandon se svou značkou Dom Pérignon. Tou odkazuje na „otce šampaňského“, jež byl zmíněn o několik řádek výše. A kde všude jej bylo možné ochutnat?
- Znáte příběh prince Charlese a jeho manželky Diany? Tak i na jejich svatbě toto šampaňské nesmělo chybět.
- Íránský šáh jím zase oslavil 2 500 let trvání Persie. Další kralování mu však zarazila revoluce a Irán se stal státem, kde šampaňské už vítané není.
- Za zajímavost stojí, že tato značka je také oficiálním dodavatelem šampaňského pro britskou královskou rodinu.
A co vy? Nechcete ochutnat legendární šumivé víno od firmy, jejíž oslnivé produkty pije i královna Alžběta II? Či už jste ho ochutnali?
-
Šampaňské není Champagne. Jak poznat to pravé?
- Musí pocházet z oblasti Champagne – Ardenne.
- Existují pouze 3 povolené odrůdy, ze kterých může být vyrobeno: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. I ty musí být pěstovány pouze v tomto regionu.
-
K formuli 1 pravé francouzské šampaňské patří. I zde však zaúřadovala náhoda
Bez stříkání šampaňského do davu diváků si nejeden sportovec či sportovní klub nedokáže představit oslavu svého vítězství. Víte však, že tento zvyk vznikl zcela nečekaně?
Závody formule 1 byly opravdu místem, kde to všechno vzniklo. Samotné velké poděkování by mělo patřit legendárnímu závodníkovi Danu Gurneyovi a jedné zpěněné láhvi, jejíž špunt vysoký tlak v láhvi nevydržel a vyletěl. Dan nadšený z vítězství jím začal kropit své fanoušky. A tím se zrodila tradice, bez které si nedokážeme mnohé oslavy vítězství ani představit.
-
Nejdražší láhve na světě
Zajímá vás, které je nejdražší šampaňské na světě? Jedná se o láhev od vinařství Gout de Diamants, které se specializuje na produkci luxusních vín. V překladu název firmy znamená “chuť diamantů” a je to vcelku výstižné. Kromě skvělého šampaňského je lahev zdobena devatenácti karátovým diamantem. Celková hodnota? 35 milionů korun.
Pokud vás zajímá nejvyšší možná cena, která byla zaplacena za láhev šampaňského bez příkras a diamantů, tak ta rekordní byla zaplacena tento rok a byla „pouhých“ 400 000 korun. Jednalo se však o láhev značky Krug z roku 1928. Tento ročník je díky kombinaci skvělého počasí toho roku, vinařského umu i historickému pozadí brán jako jedno z „nejlepších šumivých vín, která kdy byla vyrobena“.