Koupelna by měla být nejteplejším místem v bytě. Ceny za vytápění i vodu však stále stoupají, a tak je důležité myslet na jejich úsporu už při navrhování koupelny. Přinášíme vám několik tipů přímo od interiérových designérů.
1. Dejte přednost sprchování
Kdo by se rád neponořil do teplé vany? Fakta ale hovoří jednoznačně. Jedno koupání v běžné vaně nás stojí 200 – 350 litrů teplé vody, zatímco při běžné sprše spotřebujeme jen zhruba 60 litrů. Museli bychom se sprchovat téměř 60 minut, abychom se dostali na stejnou spotřebu. Navíc není časté koupání ani příliš zdravé. Vhodným kompromisem je volba vany o menším objemu a její kombinované využití jak na koupele, tak i na sprchování.
2. Zkraťte přívody na minimum
Čím kratší trasy pro vodu i energie zvolíte, tím menší budou ztráty. To platí především pro teplou vodu, jejíž zdroj by měl být pokud možno co nejblíže sprše nebo vaně. I pokud nemůže být ohřívač vody přímo v koupelně, vždy dbejte na to, aby byla cesta teplé vody k odběrovému místu co nejkratší. Inspirovat se můžete návrhy moderní koupelny .
3. Snižte tlak vody
Patříte-li mezi šťastné domácnosti s velkým tlakem vody, snižte si jej na maximálně 4 bary. Méně vody potom proteče zbytečně, například při mytí rukou nebo regulaci teploty vody. V neposlední řadě bude nižší tlak šetrnější i pro rozvody a vodovodní baterie
4. Ohřívač vody raději menší
Existují dva základní typy ohřívačů vody – průtokové a tzv. bojlery. Průtokovými ohřívači voda pouze protéká, ale mají velký odběr elektrické energie. Bojlery jsou naopak jakési zásobárny teplé vody, kde se udržuje stálý objem vody ohřáté na určitou teplotu. Ta se pak jen smísí s vodou studenou a je tak ihned připravena k použití. Bojlery jsou ekonomičtější, ale je třeba správně zvolit jejich velikost. Výběr je od malinkých, 10 l typů až po velké bojlery s objemem přes 100 litrů vody. Při výběru by měl rozhodovat počet osob v domácnosti a jejich nároky na spotřebu teplé vody.
5. Zvolte úsporné vodovodní baterie
Na trhu je k dostání celá řada šikovných baterií. Nejpraktičtější jsou baterie pákové. Bývají vybaveny i tzv. perlátory. Ty mohou zajistit až 50% úsporu vody! Máte-li v domácnosti děti, určitě oceníte baterie s kartušemi Eco-stop. Zvukovým signálem vás upozorní na to, že vámi zvolený průtok vody je vyšší, než je nezbytně nutné. Pustíte-li si teplou vodu nad 38 stupňů Celsia, baterie bude opět protestovat. Další variantou jsou baterie termostatické, které umožní nastavit požadovanou teplotu vody natrvalo.
Náš tip! Vybavujete novou koupelnu nebo rekonstruujete tu stávající? Český výrobce koupelnového vybavení Sapho připravil pro své zákazníky celoroční slevovou akci ve výši 20 % z celého nákupu. Podmínky získání slevy najdete přímo na stránkách Sapho.cz.