Search

Zima na zahradě? Zkontrolujte vaše pomocníky

Zima je na zahradě obdobím klidu. Moc se toho tady na ní dělat nedat, příroda totiž spí. Tento čas proto můžete využít stejně jako naši předci a pořádně se podívat na zoubek vaší zahradní technice. Tu je třeba správně zazimovat, aby vám dobře sloužila i v příštích sezonách.

Proveďte proto údržbu sekaček, křovinořezů, plotostřihů a dalších pomocníků, kteří vám v sezoně ulehčovali práci. Existuje spousta tipů, jak na to, využít můžete také služeb odborného servisu.

Co zvládnete sami

O drobné zahradní nářadí se lehce postaráte sami, očistit lopatky, rýče a motyky zvládne opravdu každý. Z ostří zahradnických nůžek stačí odstranit nečistoty a otřít je mastným hadříkem, olej je totiž ochrání před korozí. Zkontrolovat nezapomeňte také stav pružiny mezi rukojeťmi a dotáhnout středovou matku. Nůžky pravidelně ostřete, tupé ostří by totiž mohlo rostliny poškodit a způsobit jejich odumření. Údržba těchto nástrojů je většinou hodně podobná a zabere vám sotva pár minut. Vynaložená péče se vám navíc mnohonásobně vrátí v podobě funkčních pomocníků, kteří vám budou po celou sezonu skvěle sloužit.

8730-30

Co raději přenechejte odborníkům

Pravidelnou údržbu samozřejmě provádějte během celého roku, a to po každém použití. Vyčistit, naostřit nože či vyměnit motorový olej hravě zvládne každý alespoň trochu šikovný uživatel sám. Důkladnější posezónní servis si však zaslouží zahradní traktor, proto to nechte na odbornících, kteří se postarají o doplnění oleje, zkontrolují vzduchové filtry a synchronizují pohon všech kol. Ideální období pro servisní prohlídku se pohybuje od konce listopadu do poloviny března. Dáte-li ale váš stroj na servis nyní, vyhnete se dlouhým čekacím lhůtám na jaře, kdy o něj má zájem nejvíce lidí. Ušetříte si tak zbytečný stres a budete mít jistotu, že váš pomocník stihne začátek sezony včas. Traktor potom umístěte na suchém, rovném a mrazuvzdorném místě a přikryjte dekou, během zimních měsíců nezapomeňte také naplno nabít baterii. Venku si nechte jen nástroje, které budete v tomto období potřebovat, jako jsou radlice pro odklízení sněhu či zametací kartáč. S větším množstvím bílého nadělení si potom hravě poradí sněhová fréza, díky níž vám žádné bolesti zad nehrozí. Můžete si tak kouzlo vaší zimní zahrady vychutnávat naplno!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *