ZAHRADA

Vyrazte do zahrad, stromy volají o nový sestřih!

I když je „teprve“ únor, rostlinám ve vaší zahradě se postupně vlévá nová vlna mízy „do žil“, takže nadešel čas, vzít kontrolu nad zahradou opět do vašich rukou. Právě v období předjaří totiž můžete pomoci některým ovocným stromům, nebo keřům k lepší úrodě a nějaké té dlouhověkosti. Kde začít? Nebojte, nebude to pro začátek nic složitého. Stačí před obdobím vegetace se totiž prořezávají pouze jabloně, hrušně a z keřů je potřeba „zastřihnout“ například angrešt či zlatý déšť. Ostatní ovocné stromy jsou náchylné k napadení houbovými chorobami, které je ohrožují především za chladného a vlhkého počasí. Proto je vhodné prořezávat je v období od dubna do srpna.

Výše zmíněné jádroviny potřebují řezy spíše udržovací. Pokud se jedná ale o mladé stromky kolem 3 roku, nebo naopak staré pardály mezi stromy, je potřeba řez výchovný či zmlazovací. Jabloním se odstraňují takzvaní vlci – tedy vzpřímeně rostoucí výhonky. Obecně je ale potřeba dbát i na odstranění správných větviček, a hlavně správný řez, který bude sloužit k tomu, aby strom plodil více a větší šťavnatější plody.  Naopak strom neudržovaný postupně slábne a plodí méně.

Proto je potřeba vzít do ruky nůžky na větve a „zjednat si na zahradě pořádek“. Pokud si chcete například při práci ořezat stromky bez štaflí, pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m.  Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.

Související příspěvky

Máme pro vás opravdu odolnou sekačku na trávu

redakce

Kvalita zazimovače je pro správné zazimování bazénů nejdůležitější

redakce

Kam na zimu uklidit zahradní nábytek, techniku a nářadí?

redakce