TIPY ZAHRADA

Vybíráme filtraci do bazénu

Každý majitel zahradního bazénu touží po průzračné a křišťálové vodě, která bude zdraví neškodná a nebude cítit po chloru. Využíváním kvalitní filtrace a správným dávkováním chemických prostředků by měla voda vydržet čistá poměrně dlouho dobu. Ovšem je potřeba její stav neustále kontrolovat a nic nepodcenit. Jak mít stále vodu jako ze studánky, čemu věnovat pozornost a jaké jsou možnosti úpravy vody, se dočtete v následujícím článku.

Filtrace je základ

Bazénová filtrace čistí vodu od mechanických nečistot a spolu s bazénovou chemií dokáže zajistit čistou a zdravotně nezávadnou vodu. Úkolem filtrace je cirkulace vody a tím promíchání bazénové chemie a její zanesení do všech potřebných míst.

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace je již poněkud zastaralá a málo výkonná. Hodí se do menších nadzemních bazénů, které nepřesahují objem 6 – 8 m3. Funguje na principu čištění vody přes kartušovou vložku. Nevýhodou je, že se často zanáší a je potřeba ji často proplachovat.

Písková filtrace

Písková filtrace je vhodná do všech druhů i velikostí bazénů. Tato filtrace v současné době ovládá trh, je to díky jejímu vysokému výkonu, snadné údržbě a dlouhé životnosti. Funguje na stejném principu, jako se voda čistí v přírodě. Voda je filtrovaná přes křemičitý písek, který ji dokonale zbavuje nečistot. Během letních dní je potřeba písek 2 – 3x týdně propláchnout. Celková výměna písku postačí až 2 -3 ročně.

Výkon filtrace

Výkon filtrace je jejím nejdůležitějším parametrem. Čím výkonnější filtrace, tím čistější voda. Potřebný výkon filtrace lze snadno vypočítat. Objem bazénu se vydělí čtyřmi. Výsledkem je pak kubíkový výkon čerpadla. Výkon filtrace by tak měl být rovný, ale více se doporučuje vyšší než zjištěný výsledek. Zvláště pokud se bude připojovat další bazénové příslušenství, jako tepelné čerpadlo, bazénový vysavač nebo solární ohřev.

Bazénová chemie

Filtrace sice vodu dokonale vyčistí a zabaví jí mechanických nečistot, ale s jejím složením nic nezmůže. K tomu se používá bazénová chemie, která vodu zbavuje nežádoucích bakterií, virů a jiných mikroorganismů, ale také vyrovnává hladinu pH nebo ji zabavuje nepotřebných minerálů. Bazénovou úpravu vody lze provádět dvěma způsoby:

  • chlorová úprava vody
  • bezchlorová úprava vody

Chlorová úprava vody

Chlorová úprava má již letitou tradici a na trhu je nabízena široká nabídka produktů. Při velkém znečištěn funguje tzv. chlorový šok. Cílené zvýšení chloru ve vodě odstraní veškeré nečistoty. Voda pak není vhodná pro okamžité koupání, musí se počkat, až jeho hladina opět klesne.

  • pomalu se rozpouštějící tablety
  • multifunkční tablety (odstraňují i řasy, bakterie a další organismy)

Tablety se umisťují do plováku nebo dávkovače chloru. Chlorové tablety se nesmějí vhazovat přímo do bazénu, vysoký obsah chloru narušuje strukturu bazénu a vyběluje ho.

Bezchlorová úprava vody

Bezchlorová úprava je vhodná pro alergiky na chlor nebo odpůrce této látky. Výhodou této formy úpravy je, že voda nezapáchá chlorem a nedráždí oči ani sliznici. Ovšem na přesnost a pravidelnost dávkování je složitější a její pořizovací cena je vyšší. Mezi bezchlorová čistící zařízení patří.

Bazénové vysavače

Bazénový vysavač se hodí na odstraňování velkých mechanických nečistot. Jednou za čas je zapotřebí vyčistit hlavně dno, kde se často špína usazuje. V současné době se vyrábí bazénové vysavače ve třech provedeních.

  • Ruční bazénové vysavače
  • Poloautomatické bazénové vysavače
  • Automatické vysavače

Na velké nečistoty se jistě vyplatí síťka na teleskopické tyči. V případě, že bazén nemá své vlastní zastřešení, se doporučuje plachta na bazén, které nejen že zabraňuje vpádu mechanickým nečistotám, ale také zabraňuje úniku tepla a odpařování bazénové chemie.

Související příspěvky

Vyzdobte si byt svými obrazy

redakce

Chraňte svůj majetek! Kvalitními bezpečnostními dveřmi!

redakce

Jaké možnosti bydlení se nabízí v Olomouckém kraji? A proč bydlet právě zde?

redakce