ZAHRADA

Voda bude luxus. Naučte se s ní hospodařit

Voda bude luxus. Naučte se s ní hospodařit

V době měnícího se klimatu se i v České republice stále častěji vyskytují období, kdy klesá hladina spodních vod a vysychá půda. Vody bude stále větší nedostatek, proto se s ní musíme naučit hospodařit. Zvládnete to?

Konec vody v kanalizaci

Několik dekád jsme si mohli dopřávat pro většinu světa těžko pochopitelnou věc. Během dešťů odvádíme ze střechy i pozemku veškerou vodu nenávratně do kanalizace. To je věc, se kterou se musíme rozloučit. S vodou je nezbytné správné hospodařit. A tak na většině pozemků musí kanalizační trubku nahradit drenážní trubka ústící do jímky.

Drenážní trubky jsou speciální děrované plastové trubice, které dokážou vodu v celé své délce zachytávat i uvolňovat. Díky tomu rovnoměrně rozvádí vlhkost po pozemku – odvedou ji tam, kde se vlhkost zadržuje, a uvolní ji na sušších místech. Drenáž se využívá také v bezprostřední blízkosti základů domů, aby se vlhkost nedržela v blízkosti stavby a zdi nevlhly.

Dešťovou vodu zachytávejte

Dešťovou vodu byste měli z velké části zachytávat, abyste ji následně mohli využívat. Sbírat můžete jak vodu stékající ze střechy okapem, tak vodu z terasy a pozemků právě díky drenážnímu potrubí, které vyústí do jímky na dešťovou vodu.

Z těchto zásob pak můžete následně například v období sucha zahradu naopak zalévat. Zejména v případě novostaveb je pak možné relativně snadno okruh s dešťovou vodou rozvést i po domě a využívat ji například na splachování kanalizace nebo pro zalévání pokojovek.

Existuje mnoho příkladů, kde si dopřáváme z pohledu většiny světa neuvěřitelný luxus. Ostatně pro velkou část světa představuje luxus jen skutečnost, že voda z kohoutku je pitná. Představa, že se s takovou vodou splachuje toaleta, je pak doslova sci-fi, nebo možná horor.

Vodou z kohoutku se snažte šetřit

Přijmout byste ale měli i četná úsporná opatření. S pitnou vodou totiž plýtváme takřka denně. Že ještě myjete nádobí pod tekoucí vodou ve dřezu? Pořiďte si úspornější myčku nádobí, nebo alespoň využívejte k omývání napuštěný dřez.

Vanu zase vyměňte za sprchový kout. Nebo alespoň počet dní, kdy si dopřejete horkou vanu plnou až po okraj, snižte na přijatelné minimum.

Někdy ale plýtváme vodou skutečně neomluvitelně a zcela bez užitku. Je tomu tak například u staršího potrubí nebo u kapajících kohoutků. Proto proveďte důkladnou revizi a vše utěsněte. Poděkuje vám jak příroda, tak vaše peněženka.

Související příspěvky

Jak by měla vypadat kvalitní dřevěná pergola

redakce

Je čas začít přemýšlet o stavbě pergoly…

redakce

Špičková hydroizolace = fólie ALKORPLAN

redakce

1 komentář

Eva 11. 8. 2022 at 12:57

Máte pravdu s tím, že hospodařit s vodou by se měl v dnešní době raději naučit kde kdo. Protože kapková závlaha https://www.zavlazovaci-systemy.net/kapkova-zavlaha_k86/ je sice dobrý pomocník, ale ne každý ji bude v dnešní drahé době na zahradě mít. Je to velmi zapeklitá situace, jen co je pravda!

Diskuze je uzavřena.