Search

Teakový zahradní nábytek- jeho vlastnosti a údržba

Teak je po dlouhou dobu jednou z nejlepších voleb materiálu pro výrobu zahradního nábytku a v posledních několika letech se dřevěný nábytek z teakového dřeva pere v prodejích o první místa s nábytkem z umělého ratanu (polyratan).

Teakovému (někdy počeštěně psáno týkovému) dřevu dávají přednost především ti, kteří chtějí kvalitní venkovní nábytek bez kompromisů vyrobený z přírodního materiálu. Hodí se jak do klasicky laděných zahrad ve venkovském stylu, tak i do moderních minimalistických zahrad, pokud zvolíte správný typ. Teak je velmi oblíbený především díky jeho máslově zlaté barvě a dlouhé životnosti. V tomto velmi tvrdém dřevě se totiž přirozeně vyskytuje guma a oleje, které jej chrání před povětrnostními vlivy, ale také hnilobě a hmyzu, takže si můžete být jisti, že teakový nábytek vydrží jen při poměrně malých nárocích na údržbu klidně několik desítek let.

Údržba zahradního nábytku z teakového dřeva

Jak již bylo řečeno- výhodou teakového dřeva je jeho tvrdost a obsah látek, které jej ochraňují před vnějšími vlivy. Především oleje, které jsou přirozenou součástí dřeva, se na slunci postupně vypařují a nábytek ztrácí jeho původní barvu a lesk. Ve dřevě se mohou objevovat menší praskliny, kterými do něj proniká voda a cizopasné houby. Je tedy vhodné alespoň jedenkrát ročně- ideálně před sezónou- nanést na zahradní nábytek ochrannou vrstvu, která je uzavře a zakonzervuje. Také obnoví jeho původní barvu a dodá nábytku jiskru. Někteří výrobci pro tyto účely doporučují teakový olej, nicméně jeho použití má několik negativ- hlavním problém je fakt, že tyto přípravky nemají s pravým teakovým olejem mnoho společného a často obsahují rozpouštědla, která mohou v dlouhodobém horizontu nábytek i poškodit. Dodají mu sice lesk, ale pouze na krátkou chvíli. Vhodnějším řešením je speciální přípravek pro ochranu teakového dřeva (teak protektor, nebo jemu podobný), který jej lépe zakonzervuje a dodá mu původní barvu na mnohem delší dobu (běžně dostačuje aplikovat 1x za sezónu jemným kartáčkem, nebo hadrem, následně nechat oschnout na slunci a poté otřít do sucha). Článek připraven ve spolupráci s eshopem zahradního nábytku www.my-hobby.cz
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *