ZAHRADA

Skleník v zimě: Jak o něj pečovat a úsporně vytápět, abyste měli bohatou úrodu?

Nástup chladných dní často představuje konec sezóny pro všechny nadšené zahrádkáře. Stále více času tráví v teple svých domovů a na zahradě pomalu, ale jistě ukončují všechny poslední práce před dlouhou zimou. Ani toto roční období však nemusí být důvodem k úplnému přerušení zahrádkářské vášně. Řešení nabízí zahradní skleník, který znamená prodloužení sezóny a radost ze sklizně bez ohledu na venkovní počasí. Jak na to?

Rozumné vytápění

Srdcem každého dobře fungujícího zimního skleníku je vytápění. To se postará o konstantní teplotu v závislosti na pěstovaných druzích zeleniny či bylinek. Přinese vám tak vlastnoručně vypěstované plodiny i v těch největších mrazech. Zařízení na vytápění by ale měla být kvalitní a spolehlivá, jinak by vám mohla hrozit nehoda, například v podobě zkratu a dalších škod. Kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti se tak vždy vyplatí mít v záloze.

Jak vytápět?

Jedním z nejjednodušších řešení do menšího domácího zimního skleníku jsou plastové fólie a skleněná okna položená na vrchu záhonu. Ideální je, připevnit se tak, aby se v případě potřeby dala nadzvednout, například když příliš hřeje zimní slunce. Další, možná ne až tak očekávanou, ale o to levnější možností je využít kompost. Kuchyňský odpad a jiný organický materiál, který jste během roku poctivě sbírali, poslouží jako ekologické vytápění zimního skleníku. Tento způsob je však o něco časově náročnější alternativou, protože vyžaduje pravidelné otáčení.

Ekonomicky nenáročné je také vytápění menšího skleníku pomocí elektrického ohřívače. Ten jednoduše nastavíte pomocí časovače, například na zapínání během noci, a můžete si být jisti, že o vaši úrodu bude, co se týče správné teploty, postaráno. Šikovným pomocníkem je také termostat, který se zase postará o neustálou regulaci teploty, i když nejste zrovna nablízku.

Ať se rozhodnete pro jakýkoli typ vytápění, dejte si záležet na bezvadné izolaci. Únik vzduchu znamená ztrátu tolik potřebného tepla ve skleníku, což může mít za následek škody na úrodě. Cirkulaci vzduchu proto raději regulujte pomocí záměrných průduchů a otvorů.

Péče a pěstování plodin v zimním skleníku

Zimní provoz skleníku se od toho během teplejších měsíců moc neliší, a to ani co se týče péče či druhu pěstovaných plodin. Dařit se v něm bude například bramborám, zimnímu salátu, špenátu, zelí, brokolici či růžičkové kapustě. Výjimkou nejsou ani bylinky, jejichž čerstvost dochutí každé vaše připravované jídlo na úplně jiné úrovni. Do zimního skleníku proto neváhejte vysadit koriandr, kopr, mátu, ale dařit se tu bude také středomořským bylinkám, například tymiánu a šalvěji.

V každém případě si dejte pozor na správnou teplotu, aby vám za pár měsíců místo úrody nezůstaly oči pro pláč, vyhozené peníze a spousta ztraceného času.

Související příspěvky

Přemýšlíte, jak si zejména přes léto ulehčit zalévání zahrady?

redakce

Proč udržet správné hodnoty pH v bazénu po celou sezónu?

redakce

Výběr vjezdových bran pro auto

redakce