ZAHRADA

Renovace zaručí pergole a altánu stále plnou funkčnost

Žádné dřevo nevydrží bez řádného ošetření věčně. To platí i pro dřevěné pergoly nebo altány. Péče začíná již u nové stavby, kterou je potřeba co nejrychleji opatřit ochranným nátěrem. Pokud byste ponechali pergolu přirozeným přírodním vlivům, dřevo by zašedlo a velmi rychle stárlo. Počáteční nátěr však nepostačí navždy. Po čase je nutno provést renovaci, díky které bude pergola stále plnit svou funkci. Renovace znamená důkladnou kontrolu, výměnu poškozeného dřeva a ošetření novým nátěrem.

 

Základem úspěchu je příprava ještě před nátěrem

Než se pustíte do samotného natírání, budete muset ošetřit povrch dřeva, ze kterého je pergola postavena. Pokud byste našli shnilé nebo škůdci napadené dřevo, budete tyto kusy muset vyměnit. Ostatní zdravé dřevo je potřeba nejdříve očistit tak, aby na něm nebyl prach ani mastnota a povrch zůstal čistý a suchý. Pokud již byla pergola v minulosti natírána a nacházejí se na ní zbytky staré barvy, je nutné všechny vrstvy dokonale odstranit. Místa, kde se odstraňovala barva, musí být přebroušena, aby byla dokonale hladká. Pokud se vyskytují prohlubně, díry a rýhy, je potřeba tato místa nejdříve vytmelit a znovu přebrousit. Pokud by se tyto úpravy neprovedly, nový nátěr by dokonale nepřilnul.

 

Dalším bodem je výběr vhodného nátěru

Dokonalý výsledek renovace pergoly nezávisí jen na úpravě povrchu, ale také na výběru toho nejvhodnějšího nátěru. Existuje velké množství prostředků k ošetření dřeva. Z čeho při výběru vycházet a jak vybrat přírodní nátěr na dřevo nebo barvu? Záleží na typu dřeva, jeho zpracování, ale také na tom, jaké vlastnosti od nátěru očekáváte. Vaše rozhodnutí může ovlivnit i samotný výrobce barev. Vsaďte na kvalitu, a pokud byste si nevěděli rady, určitě vám pomůže prodejce-specialista. Každý druh nátěru je jiný a může mít zvláštní vlastnosti, které určí, jakým způsobem bude vaše pergola ochraňována v dalším období po renovaci.

 

Nátěr provádějte ve více vrstvách

Pro důkladnou ochranu pergoly je potřeba při nátěru provést více vrstev. Jako první vrstvu je vhodné použít impregnaci na dřevo. Ta navíc dřevo ochrání před škůdci. Zajistíte si tím také stabilitu svrchního nátěru. Impregnace na dřevo se nanáší ve dvou vrstvách. Druhou vrstvu nanášejte až poté, co dokonale zaschne první vrstva. Po zaschnutí obou vrstev můžete přistoupit k nanášení lazury. Pro nátěr pergoly se velice hodí olejové lazury, protože mají poměrně vysoký obsah aktivních látek. Díky jim se snižuje počet nátěrů a zvyšuje se ochrana před sluncem a klimatickými vlivy. Obvykle vydrží nátěr cca 5 let, s kvalitní lazurou může jít až o 9 let.

 

Renovaci provádějte pouze za určitých podmínek

Pro provedení nátěru počkejte na příznivé podmínky. Kdy byste určitě pergolu natírat neměli? Vycházejte z předpovědi počasí a vyhněte se mrazivým a velmi chladným dnům. Vhodné není ani přímé slunce nebo vysoká vlhkost, mlhavo nebo větrno. Ideální teploty jsou mezi 5-25 stupni Celsia s vlhkostí od 30 do 75 %. Čím je teplota nižší, tím déle barva schne. Naopak při vyšších teplotách schne nátěr příliš rychle a nemusí se vám podařit dodržet rovnoměrnost nátěru. Když máte připravený podklad a je vhodné počasí, začněte natírat. Dbejte však na doporučený postup prací.

 

Dodržte postup renovace

Po přípravě povrchu začněte základním nátěrem. Ten je nejdůležitější, ochraňuje dřevo před škůdci a zaručí rovnoměrnost a vyváženost zvolené barvy. Navíc také ušetříte na množství lazury, kterou bude nutno použít. Tento první, základní nátěr by měl zasychat alespoň jeden den. Povrch je pak třeba znovu očistit a případně lehce přebrousit. Olejové lazury na dřevo se nanášejí vhodným plochým štětcem ve dvou nebo třech tenkých vrstvách ve směru vláken dřeva. Je potřeba lazuru dobře roztírat, nesmí stékat ani tvořit kapky. Práce má být pečlivá a rychlá. Každá vrstva musí před nanesením další proschnout. Docílíte tak nejen ochrany dřeva, ale také jeho výrazné struktury. Při natírání nezapomeňte na bezpečnostní zásady práce a na ochranu vlastního zdraví.

Související příspěvky

Jak by měla vypadat moderní čistírna odpadních vod pro rodinné domy?

redakce

Vybíráme filtraci do bazénu

redakce

Osvětlení na zahradu vybírejte si rozvahou

redakce